Αρμάνι: Ξέσπασε στην Μπάγερν μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό

2024-01-05T22:24:39+00:00 2024-01-05T22:31:36+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Jan/24 22:24

Η Αρμάνι αντέδρασε μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, χρειάστηκε ένα καλό ξέσπασμα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έτσι ώστε να επιβληθεί στο Μιλάνο της Μπάγερν με 76-62 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, η Αρμάνι ανέκαμψε και επιβλήθηκε της Μπάγερν στο Μιλάνο με 76-62 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Ιταλοί ανέβηκαν έτσι στο 8-11 στην κατάταξη, ίδιος ακριβώς ρεκόρ με τους Βαυαρούς (8-11).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντεβόν Χολ με 17 πόντους (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), με 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Στους 10 σταμάτησε ο Άλεξ Πόιθρες και στους 12 ο Μπορτολάνι

Όσο για τους ηττημένους, ο Σερτζ Ιμπάκα σημείωσε 16 πόντους (7/8 δίποντα, 2/4 βολές), με 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ 10 σημείωσε ο Κάρσεν Έντουαρντς (3 ασίστ)

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με τους Ιταλούς να δείχνουν να έχουν το πάνω χέρι, αφού το τρίποντο του Ρίτσι και τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Πόιθρες έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα επτά πόντων στους γηπεδούχους. Οι Βαυαροί άρχιζαν να παίζουν καλύτερη άμυνα, πιο aggressive ειδικά στις αλλαγές και με τον Σερτζ Ιμπάκα να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους, κατάφεραν να μειώσουν λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, αλλά όχι για πολύ.

Στο δεύτερο μέρος, η Αρμάνι συνέχισε με τον ίδιο αμείωτο ρυθμό και με συνεχόμενα καλάθα και ένα 6-0 σερί, κατάφερε και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντέδρασε σ’ ένα σημείο που επιβαλλόταν ν’ αντιδράσει και σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων έριξε τη διαφορά στο καλάθι. Η Αρμάνι έτρεξε ένα 20-4 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και σε συνδυασμό με την σκληρή της άμυνα διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη στο φινάλε.

Πού κρίθηκε

Στο 20-4 που έτρεξε η Αρμάνι στα πρώτα επτά λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, όπου έχτισε μία πολύ σημαντική διαφορά.

Ο Ντέβον Χολ ο οποίος με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων έδωσε ξανά το διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας συνολικά 19 πόντους (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), με 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την 20η αγωνιστική η Αρμάνι θα υποδεχθεί στο Μιλάνο την Άλμπα Βερολίνου (9/1 στις 21:30), ενώ η Μπάγερν θα παίξει με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μόναχο (9/1 στις 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-27, 50-50, 76-62

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες 10 (5/8 δίποντα), Μπορτολάνι 12 (3), Τονούτ 2, Μέλι 3 (1/6 σουτ), Νέιπιερ 5 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Καμαγκάτε, Ρίτσι 6 (2), Φλακαντόρι 8, Χολ 19 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Καρούζο, Χάινς 6, Φόγκτμαν 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Μπάγερν (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμ 2, Φρανσίσκο 6 (1/5 σουτ), Έντουαρντς 10 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Γκιφάι, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούτσιτς 7 (1), Ομπστ 3 (1), Ιμπάκα (7/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπράνκοβιτς 2, Μπούκερ 3