Αταμάν: “Δεν αξίζαμε τη νίκη, δεν παίξαμε καλό μπάσκετ, στην Μπασκόνια το αξίζαμε περισσότερο”

2024-01-05T22:51:29+00:00 2024-01-05T23:42:12+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Jan/24 22:51

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για το διπλό στη Βαλένθια, ενώ τόνισε πως το τριφύλλι δεν άξιζε τόσο αυτή τη νίκη, όσο αυτή πριν δύο βράδια στην Μπασκόνια.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Σ’ ένα δραματικό ματς στο “La Fonteta”, ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι το τέλος και πήρε ένα μεγάλο διπλό κόντρα στη Βαλένθια (81-82) χάρις σε μία βολή του Ματίας Λεσόρ και μία καλή άμυνα στο τέλος για το άστοχο σουτ του Σέμι Οτζελέγιε.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε στην flash interview για το σημαντικό διπλό του Παναθηναϊκού, ενώ αναφέρθηκε πως οι “πράσινοι” δεν άξιζαν τη νίκη τόσο απόψε, σε αντίθεση με το παιχνίδι στην Μπασκόνια. Μάλιστα αναφέρθηκε και στο χειρότερο παιχνίδι του Κέντρικ Ναν έως τώρα στην Ευρωλίγκα.

Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ειδικά για τους οπαδούς μας. Ειδικά γι’ αυτούς που το έβλεπαν από την τηλεόραση στην Αθήνα. Μετά την ήττα από την Μπασκόνια με τον ίδιο τρόπο, κερδίσαμε τώρα μέσα εδώ. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, καθώς επιθετικά δεν παίξαμε καλά. Δεν είχαμε απόψε μαζί μας και τον παίκτη-κλειδί στην επίθεσή μας, τον Κώστα Σλούκα και δυστυχώς ο Ναν έκανε το χειρότερό του παιχνίδι μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Όμως ο Βιλντόζα και ο Γκραντ κράτησαν την ομάδα μας. Παίξαμε έξυπνα, παίζοντας καλή άμυνα στο τελευταίο λεπτό. Ειλικρινά πιστεύω ότι αξίζαμε περισσότερο να κερδίσουμε στην Μπασκόνια, αλλά χάσαμε εκεί. Απόψε δεν το αξίζαμε, δεν παίξαμε καλό μπάσκετ αλλά στα τελευταία λεπτά δεν παραδοθήκαμε και κερδίσαμε ένα σημαντικό παιχνίδι για την κατάταξη στην Ευρωλίγκα. Κάθε ομάδα είναι κοντά στην βαθμολογία, ελπίζω όλοι οι οπαδοί μας να βρίσκονται στα επόμενα παιχνίδια και να γεμίσουν το ΟΑΚΑ σε μία ακόμη διπλή εβδομάδα“.

Στη συνέντευξη Τύπου λίγο αργότερα, ο Εργκίν Αταμάν δήλωσε:Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες, ειδικά η δική μου ομάδα στην άμυνα δεν ήταν καλή. Είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ μετά τις χαμένες επιθέσεις της Βαλένθια και στις καταστάσεις πικ εν ρολ του Τζόουνς. Μείναμε κοντά στο σκορ όμως.

Στο δεύτερο ημίχρονο περάσεις μπροστά ακόμα και με 7 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά κάναμε πολλά λάθη στους αιφνιδιασμούς και μετά δεχθήκαμε τρίποντα στο τρανζίσιον που δεν είχαμε ισορροπία στην άμυνα. Και έτσι χάσαμε τον έλεγχο του ματς.
 Αλλά στα τελευταία 5 λεπτά παίξαμε επιθετική άμυνα, καταφέραμε να σταματήσουμε τον Τζόουνς και επιθετικά τα καταφέραμε να τους Βιλντόζα και Γκραντ. Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς, γιατί τα καταφέραμε χωρίς τον παίκτη-κλειδί μας (σ.σ. Σλούκα) και με τον Ναν να κάνει το χειρότερο φετινό του παιχνίδι. Αλλά φτάσαμε στη νίκη με τους Βιλντόζα και Γκραντ“.
Δείτε τι είπε ο Εργκίν Αταμάν στη συνέντευξη Τύπου

Βαλένθια – Παναθηναϊκός 81-82: Δραπέτευσε από τη “Fonteta” και ξόρκισε την ισπανική κατάρα!