Μπαρτσελόνα: Συνεχίζει απτόητη, κέρδισε και την Ζαλγκίρις

2024-01-12T22:45:46+00:00 2024-01-13T13:58:39+00:00.

12/Jan/24 22:45

satoransky-barcelona-zalgiris

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Ζαλγκίρις με 91-73, για τη 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Συνεχίζει απτόητη η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί κέρδισαν την Ζαλγκίρις στην έδρα τους με 91-73, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Κάουνας (7-14) δεν έπεσε αμαχητί, μείωσε αρκετές φορές την διαφορά, αλλά δεν είχε την διάρκεια να κάνει το κάτι παραπάνω.

Μπριζουέλα και Πάρκερ ξεχώρισαν για τους νικητές, καλύπτοντας το κενό του Λαπροβίτολα, με την ομάδα τους να ανεβαίνει στο 15-6 της βαθμολογίας.

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Μπαρτσελόνα είχε κερδίσει με 80-85. Για την 22η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Εφές (18/1), ενώ η Ζαλγκίρις υποδέχεται την Φενέρ (19/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 9-0, με την Ζαλγκίρις να έχει 0/4 σουτ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πιο εύστοχοι, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο με την διαφορά στους 14 (26-12).

Και ενώ οι Ισπανοί ξέφυγαν με 28-12 στο 12′, οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με σερί 0-10, για το 28-22 στο 14′. Και δεν έμειναν εκεί με τον Σάμνερ να κάνει το 30-27, όμως Πάρκερ και Κάλινιτς ήταν εκεί για το 44-37 στο 20′.

Σατοράνσκι και Βέσελι έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 10 (51-41), αλλά ο Έβανε ήταν εκεί για την Ζαλγκίρις για το 54-51. Και πάλι, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να πάρει διαφορά (63-51), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 με 68-57.

Μπριζουέλα και Πάρκερ συνέχισαν να σκοράρουν για το 71-58, με την Μπαρτσελόνα ουσιαστικά να ”καθαρίζει” στην τέταρτη περίοδο, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, για να φτάσει τελικά στην επικράτηση με σκορ 91-73.

Πού κρίθηκε

Η Ζαλγκίρις επέστρεψε αρκετές φορές στο ματς, όμως πάντα η Μπαρτσελόνα είχε τις απαντήσεις.

Ο Μπριζουέλα έκανε ματς καριέρας με 24 πόντους (7/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27:54′.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 44-37, 68-57, 91-73

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Πάουλι 4, Βέσελι 8, Μπριζουέλα 24, Κάλινιτς 8, Σατοράνσκι 12, Ερνανγκόμεζ 8, Πάρκερ 18, Γιοκουμπάιτις 5, Σαρ, Γιακουσιόνις 2, Πάρα

Ζαλγκίρις (Τρινκιέρι): Έβανς 14, Λεκαβίτσιους 3, Χέιζ 2, Γκιεντράιτις, Σμιτς 5, Μπιρούτις 9, Χόλινς 6, Σάμνερ 15, Ντίμσα 2, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 10, Ουλάβονας 7