Επιβλητική Εφές, “καθάρισε” την Μπαρτσελόνα με +24!

2024-01-18T20:15:37+00:00 2024-01-18T22:43:58+00:00.

18/Jan/24 20:15

shane-larkin-anadolu-efes-fc-barcelona-euroleague-regular-season-round-22

Η Εφές πήρε μία πολύ σημαντική -και επιβλητική- νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 98-74, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ανεβάζει στροφές η Εφές και κερδίζει ξανά!

Η τουρκική ομάδα επικράτησε της Μπαρτσελόνα στην Πόλη με 98-74, για την 22 αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για την δεύτερη σερί νίκη της.

Κλάιμπερν και Τζόουνς επέστρεψαν για τους νικητές και έδωσαν πολλές λύσεις, όπως κυρίως και οι Λάρκιν, Μπομπουά, Οτούρου και Πλάις.

Ειδικά ο πρώτος ήταν όλα τα λεφτά στο σημείο που η Εφές πάτησε το γκάζι και προσπέρασε, για την ένατη νίκη των γηπεδούχων.

Το τελικό σκορ δείχνει την πραγματική εικόνα του ματς, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 25 πόντους και την Εφές να έχει 11/22 τρίποντα.

Όσο για την Μπαρτσελόνα, που είχε τέσσερις σερί νίκες και πλέον μετράει επτά ήττες, Ερνανγκόμεθ, Κάλινιτς και Γιοκουμπάιτις ήταν ”διψήφιοι”.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο εν λόγω ματς η διαιτητική τριάδα είχε ελληνικό χρώμα με τους Φούφη και Τσαρούχα. Ο Χόρντοφ τούς πλαισίωσε.

Στο πρώτο ματς, η Μπαρτσελόνα είχε κερδίσει με 91-74. Για την 23η αγωνιστική, η Εφές υποδέχεται τη Μονακό (26/1), ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Αρμάνι (26/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

H Εφές μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-0, με τον Πλάις (8 πόντοι) να βγαίνει μπροστά. Η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις γρήγορα και μείωσε σε 14-13, αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και έκλεισαν την πρώτη περιόδο στο +5 (18-13).

H τουρκική ομάδα συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και μάλιστα ”έχτισε” και διαφορά 9 πόντων (24-15), αλλά οι Ισπανοί επέστρεψαν ξανά (27-27), πριν προσπεράσουν με 29-31, όμως ο Λάρκιν βγήκε μπροστά για το 42-39 της Εφές στο ημίχρονο.

Το σκηνικό ίδιο και στην τρίτη περίοδο, με την Εφές να προσπαθεί να δημιουργήσει ξανά διαφορά και να το καταφέρνει με 65-58. Και κάπου εκεί, ο Λάρκιν δήλωσε ”παρών” και με δικούς τους πόντους έκανε διψήφια την διαφορά για το 72-60 στο 30′.

Οτούρου και Μπομπουά είχαν μπει στην εξίσωση της Αναντολού και πλέον με τις διαφορές άνω των 20 πόντων (91-69), τα τελευταία πέντε λεπτά είχαν γίνει διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που απέμεινε ήταν το τελικό σκορ (98-74).

Πού κρίθηκε

Η Εφές πάτησε το γκάζι και πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην τρίτη περίοδο, για να τελειώσει το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης.

Ο Μπομπουά είχε 21 πόντους-5 ασίστ, ενώ σχεδόν εξίσου κομβικός ήταν και ο Λάρκιν με 15-8.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 15, Μπομπουά 21, Μπράιαντ 6, Οντσέλ, Γκαζί, Κλάιμπερν 5, Τόμπσον 7, Πλάις 17, Οτούρου 16, Ντάουμ 3, Ουίλις 6, Τζόουνς 2

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Πάουλι, Βέσελι 6, Μπριζουέλα 9, Κάλινιτς 14, Σατοράνσκι 3, Ερνανγκόμεζ 18, Πάρκερ 8, Γιοκουμπάιτις 14, Σαρ, Γιακουτσιόνις, Πάρα