Μακάμπι – Παναθηναϊκός 90-75: Λύγισε στο τέλος με μισή ομάδα!

2024-01-25T21:58:10+00:00 2024-01-25T23:11:34+00:00.

25/Jan/24 21:58

kalaitzakis-maccabi

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο Βελιγράδι κόντρα στη Μακάμπι (90-75), για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινοι πάλεψαν μέχρι το τέλος κόντρα στη Μακάμπι, όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν το διπλό (90-75), για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Απόντος των Σλούκα, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι αλλά και του Ναν μετά το 25′, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Καλαϊτζάκη (17 πόντοι).

Όμως, δεν ήταν αρκετός, με το 70-66 στο 35′ να γίνεται 82-73 στο 39′ με τον Κόλσον να βάζει κομβικό τρίποντο για τη νίκη της ομάδας του.

Μπόλντγουϊν, Μπράουν, Κόλσον και Νίμπο έκαναν την διαφορά για τους νικητές, που πλέον μετρούν 13-10. Στο 14-9 έπεσε η ομάδα του Αταμάν.

Στο πρώτο ματς, η Μακάμπι είχε κερδίσει με 81-86, όμως στην παράταση (σε περίπτωση ισοβαθμίας δεν υπάρχει διαφορά στο ματς).

Για την 24η αγωνιστική, η Μακάμπι φιλοξενείται από την Ρεάλ Μαδρίτης (30/1), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Αρμάνι (31/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τον Ναν να έχει 4/4 βολές, προηγήθηκε με 5-7. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 11-7 με δύο σερί τρίποντα. Τα επιθετικά ριμπάουντ (6) έφεραν επιπλέον επιθέσεις στους πράσινους (14-14). Και δεν έμειναν εκεί οι φιλοξενούμενοι (16-12) , με τον Γκραντ να σκοράρει σερί πόντους, για το προσπέρασμα με 18-21 στην πρώτη περίοδο.

Η διαφορά πήγε και στους 6 (18-24) για τους πράσινους, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με τον Μπλατ από τα 6,75μ. για το 26-28. Με 11 επιθετικά σε 15′, ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Ναν (13 πόντοι) πήγε στο 29-35, πριν οι ΝτιΜπαρτολομέο και Μπράουν (8) κάνουν το 40-36 με επιμέρους 11-1. Και δεν έμειναν εκεί οι γηπεδούχοι για το +7 (43-36) στο ημίχρονο.

H Μακάμπι συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και με το δίδυμο Μπράουν-Μπόλντγουϊν να ανεβάζει κι άλλο στροφές, οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά με +13 (55-42). Ο Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια και λύσεις, με τους πράσινους να φτάνουν στο 55-52. Ο Κόλσον έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 62-56, αλλά ο Καλαϊτζάκης, που έδωσε πολλές βοήθειες, έκανε το 62-59 στο 30′.

Ο Ναν δεν επέστρεψε στο ματς, λόγω ενοχλήσεων στον αγκώνα, αλλά η ομάδα του έμεινε στο ματς με 64-62. Ο Καλαϊτζάκης εξελίχθηκε σε ”παράγοντα Χ” (70-66), με τους Μπόλντγουϊν και Μπράουν να κάνουν το 75-66. Ο Καλαϊτζάκης είχε 17 πόντους (77-72), αλλά ο Κόλσον έβαλε τρίποντο στο -55′ για το 82-73 και 2/2 βολές για το 84-73 στο -45” για το τελικό 90-75.

Πού κρίθηκε

Το τρίποντο του Κόλσον στο -55” για το 82-73 έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Μπόλντγουϊν είχε 22 πόντους-8 ασίστ και έκανε εξαιρετικό ματς. Σε 30:40′ είχε 6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές και 33 PIR.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ, Ουέμπ 4, Μπράουν 14, Μπόλντγουϊν 22, Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 4, Κοέν 9, Νίμπο 14, Μπλατ 6, Κόλσον 14

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 17, Μωραϊτης, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 2, Γκραντ 13, Ναν 13, Λεσόρ 4, Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5, Ερνανγκόμεζ, Μήτογλου 13

Αταμάν: “Αδύνατο να παίξεις μπάσκετ χωρίς πόιντ γκαρντς”

Σούπερ Καλαϊτζάκης: Το ρεκόρ καριέρας με τον Παναθηναϊκό δεν συνδυάστηκε με διπλό

Ναν: Ενοχλήσεις στον αγκώνα, δεν τελείωσε το ματς με Μακάμπι

Μπόλντγουϊν: Η καλύτερη φετινή του εμφάνιση ήρθε κόντρα στον Παναθηναϊκό