Ρεάλ – Ολυμπιακός 90-85: Δεν έφτανε ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Παπανικολάου για μια επική ανατροπή

2024-01-25T22:40:27+00:00 2024-01-25T23:01:17+00:00.

gadamopoulos

25/Jan/24 22:40

papanikolaou madrid

Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο “πλήγωσε” για τα καλά τον Ολυμπιακό, ο οποίος άργησε να βρει ρυθμό και παρά το μεγάλο παιχνίδι του Παπανικολάου, υπέστη την 11η ήττα του στην Ευρωλίγκα από την πρωτοπόρο Ρεάλ (20-3). Στο 0-7 φέτος οι “κόκκινοι” κόντρα σε ισπανικές ομάδες…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δείχνει να μην έχει «αρχή και τέλος» φέτος κόντρα στις ισπανικές ομάδες, όμως το βράδυ της Πέμπτης (25/1) δεν είχε κυρίως… αρχή στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ νίκησε τους «ερυθρόλευκους» με 90-85, έφτασε σε ρεκόρ 20-3 και τους υποχρέωσαν στην 11η ήττα τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία έφτασε στην Ισπανία χωρίς τους Φαλ. Μιλουτίνοφ, ενώ δεν αγωνίστηκε και ο Ουίλιαμς-Γκος, «πλήρωσε» ουσιαστικά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο αρχικά έμεινε πίσω με 19π. από το 9΄, ενώ βρέθηκε και στο -24 πριν από την ανάπαυλα.

Τα 2/15τριπ. ως το 20΄ – ενώ στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 8/11(!) – δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κοιτάξει από την αρχή στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης και έφτασε πια στο… 0-7 φέτος απέναντι σε ισπανικές ομάδες. Οι Πειραιώτες έδειξαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια και με το ρεκόρ καριέρας των 25π. (οι 23 στο δεύτερο μέρος) του Κώστα Παπανικολάου, πλησίασαν με επιμέρους 12-2 στο 82-78 στα 2:26 για τη λήξη, ενώ το τρίποντο του «Παπ» «έγραψε» το 86-83 στα 42΄΄!

Το καλάθι του Καμπάτσο και οι 2/2βολ. του, όμως, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να ολοκληρώσει μία μεγάλη ανατροπή. Το μεγάλο ματς του Παπανικολάου συνόδευσαν οι Πίτερς (12π.), Σίκμα (10π. από το ημίχρονο) και ΜακΚίσικ (9π.), όμως ο Κάνααν έμεινε στους 6π.. Ο Λαρεντζάκης δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος, λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Για τη Ρεάλ, μετά τους 23π. του ΣΕΦ, ο Μούσα σκόραρε 20π., Χεζόνια και Καμπάτσο πρόσθεσαν 16 και 14π. και ο Καμπάτσο είχε 12π. και 9ασ..

Για την επόμενη, 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Ρεάλ υποδέχεται στις 30/1 τη Μακάμπι, ενώ ο Ολυμπιακός παίζει την ίδια μέρα στο ΣΕΦ την Άλμπα Βερολίνου.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Άφαντος» και… κυνήγι

Το προβάδισμα με 7-4, με τρίποντο του Ουόκαπ στο 3΄ αποδείχθηκε μία μικρή… ψευδαίσθηση. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Ρεάλ, με 8π. του Αμπάλδε και 6π.-4ασ. του Καμπάτσο, έκλεισε το δεκάλεπτο με επιμέρους 26-6! Έφτασε στο +19 (30-11), πριν από το 30-13 του 10΄, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 11/14 σουτ (5/6τριπ.), ενώ ο Ολυμπιακός είχε 1/7τριπ., συνολικά 5/17 σουτ και καμία ασίστ…

Αστοχία και… «βουνό» 24π.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 35-22 στο 13΄, αλλά ούτε οι 10π. του Σίκμα ούτε τα έξι επιθετικά ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να περιορίσουν τη μεγάλη «ζημιά» και διαφορά. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, με νέο επιμέρους 15-4, ξέφυγαν με 24π. (50-26) στο 19΄, έχοντας 8/11τριπ. ως την ανάπαυλα! Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, είχε 2/15 από τα 6,75μ., με τους Πίτερς και Κάνααν να μένουν στους 2π..

«Παπ» και ριμπάουντ

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλησαν να δείξουν ότι δεν θα παρατήσουν το ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό, 3/5τριπ. στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 21-12 μείωσαν στο 64-51 του 27΄. Οι Πειραιώτες είχαν ως το 30΄ και 11 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ ο Παπανικολάου είχε 8π. στο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός πλησίασε και στο 68-61 του 33΄.

Πού κρίθηκε: Στο κακό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού, που βρέθηκε στο -24 στο 19΄, ενώ μετά τα 2/15τριπ. του ημιχρόνου, ολοκλήρωσε το ματς με 9/26 (34,6%).

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζανάν Μούσα είχε «εκτελέσει» τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 23π. και στη Μαδρίτη πρόσθεσε άλλους 20π. με 4/7διπ., 4/7τριπ. και 5ριμπ. σε 23΄, σκοράροντας και τέσσερις σερί πόντους όταν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 82-78 στο 37΄.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1/3τριπ.), Αμπάλδε 8 (2/4τριπ.), Καμπάτσο 12 (4/6τριπ., 0/4τριπ., 9ασ., 6ριμπ.), Χεζόνια 16 (2/7διπ., 2/3τριπ, 6/6βολ.), Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 14 (2/4τριπ.), Πουαριέ 7 (3/5διπ., 9ριμπ.), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4/7τριπ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (1/6τριπ., 4ασ., 5ριμπ.), Κάνααν 6 (3/4διπ., 0/2τριπ.), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 6 (2/4διπ., 0/3τριπ., 7ασ.), Παπανικολάου 25 (2/4διπ., 6/8τριπ.), Μπρανζτέικις 4, Πίτερς 12 (3/4διπ., 1/2τριπ.), Πετρούσεφ 4, Σίκμα 10 (5/10διπ., 10ριμπ.), ΜακΚίσικ 9 (2/3διπ., 1/2τριπ.).