Μπάγερν – Μπασκόνια 112-109: O Ιμπάκα κέρδισε τον ΜακΙντάιρ και οι Γερμανοί τη… ντερμπάρα!

2024-01-30T22:29:16+00:00 2024-01-30T23:01:41+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

30/Jan/24 22:29

Η Μπασκόνια έβαλε δύσκολα στην Μπάγερν, όμως οι Βαυαροί ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος αυτής της ματσάρας, παίρνοντας τη νίκη με 112-109 στην παράταση για να κάνουν το 2/2 φέτος κόντρα στους Βάσκους.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν, η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας για δεύτερη φορά φέτος της Μπασκόνια στην παράταση με 112-109 για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Έτσι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 10-14 στην κατάταξη, σε αντίθεση με τους Βάσκους που έπεσαν στο 12-12 μη μπορώντας να πάρουν τη ρεβάνς.

Ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ μππορεί να έβαλε ένα ακόμη τεράστιο σουτ έξω από τα 6,75μ. για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως εκεί μίλησε ο Νικ Ουάιλερ-Μπαμπ, όπου με μεγάλο σουτ τριών πόντων έδωσε έναν αέρα τριών πόντων και τη… νίκη στην Μπάγερν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σερτζ Ιμπάκα με 21 πόντους (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), με 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 31:38 λεπτά συμμετοχής.

Ντέρμπι με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και στα… συναισθήματα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν ζεστά στα ματς και με συνεχόμενα καλάθια του Ματ Κοστέλο πήραν ένα ισχνό προβάδισμα πέντε πόντων. Η Μπάγερν όμως βρήκε λύσεις κυρίως έξω από την περίμετρο (που σούταρε με πάνω από 70%) και με σερί 8-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έφτασε για πρώτη φορά και μέχρι το +10.

Ωστόσο, οι Βάσκοι με την ζώνη έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους, με αποτέλεσμα να πάρουν το μομέντουμ και να βρουν σουτ και στην επίθεση με τον ΜακΙντάιρ και να μειώσουν στους τέσσερις πόντους.

Στο δεύτερο μέρος παρόλο που οι Βαυαροί σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά μέσα απ’ το ζωγραφιστό (70.5%) έξω απ’ την περίμετρο (71.4%) και απ’ τις βολές (72.7%), η ομάδα του Ιβάνοβιτς βρήκε τον τρόπο μέσα απ’ την άμυνά της να επιστρέψει και πάλι στο ματς και να βάλει δύσκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο στους γηπεδούχους. Εκεί το ματς ήταν ντέρμπι, που όμως στο φινάλε ο Χάουαρντ έχασε κρίσιμη βολή για να μειώσει όμως η Μπάγερν έχασε κι αυτή την επίθεση και ο Μίλερ ΜακΙντάιρ μίλησε σε ακόμη ένα ματς την κατάλληλη στιγμή ισοφαρίζοντας 3″ πριν τη λήξη.

Στην παράταση, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και ο Νικ Ουάιλερ-Μπαμπ ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα του με μεγάλο σουτ στα 16″ πριν το τέλος.

Πού κρίθηκε

Στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί που ο Νικ Ουάιλερ-Μπαμπ με μεγάλο σουτ τριών πόντων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί

Ο Σερτζ Ιμπάκα που μέτρησε 21 πόντους (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), με 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 31:38 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-52, 82-78, 94-94, 112-109 (παρ.)

Μπάγερν (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 7, Φρανσίσκο 13 (6 ασίστ), Έντουαρντς 7 (6 ασίστ), Βάιντμαν, Γκίφα 9, Μπολμάρο 12, Λούτσιτς 17, Ομπστ 8, Χάρις 13, Μπράνκοβιτς, Ράντοντσιτς 5 (6 ριμπάουντ), Ιμπάκα 21

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 27, Ραϊέστε, Σεντεκέρσκι, Μαρίνκοβιτς 16, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 20 (15 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Ντίεθ 1, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ, Κότσαρ 4, Κοστέλο 18, Μονέκε 13 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 10