Μονακό – Παρτιζάν 85-70: Σπουδαία νίκη στην (ιστορική) βραδιά του Τζέιμς!

2024-01-31T21:08:20+00:00 2024-01-31T22:43:10+00:00.

31/Jan/24 21:08

Η Μονακό κέρδισε εντός έδρας την Παρτιζάν με 85-70, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, στην βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έγινε ο δεύτερος All-Time σκόρερ της διοργάνωσης!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Πολύ σημαντική επικράτηση για τη Μονακό κόντρα στην Παρτιζάν με 85-70, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη την διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να κάνουν φοβερή τέταρτη περίοδο με 20-9, δεχόμενοι μόλις ένα καλάθι!

Η βραδιά άνηκε πλήρως στον Τζέιμς, ο οποίος έγινε ο δεύτερος κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας, μετά τους 19 πόντους που πέτυχε.

Ο Αμερικανός μετράει πλέον 4.383 πόντους σε 267 ματς, ισοφαρίζοντας τον Νάντο Ντε Κολό. Ο Βασίλης Σπανούλης είναι πρώτος με 4.455 (358 ματς).

Οι νικητές ανέβηκαν στο 14-10 της βαθμολογίας, ενώ οι Σέρβοι ”έπεσαν” στο 12-12. Πάντερ και Καμίνσκι δεν ήταν αρκετοί με τους 45 πόντους τους (28+17).

Στο πρώτο ματς, η Παρτιζάν είχε πάρει τη νίκη με 89-85 στην παράταση, κάτι που σημαίνει πως δεν μετράει η διαφορά αυτή σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για την 25η αγωνιστική, η Μονακό υποδέχεται την Φενερμπαχτσέ (2/2), ενώ η Παρτιζάν φιλοξενείται από την Βίρτους (2/2).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Ντέρμπι με τα όλα του

Η Μονακό μπήκε πιο δυνατά στο ματς (6-0) με τους Ζαϊτέ και Οκόμπο να δείχνουν τον δρόμο. Γρήγορα, όμως, η Παρτιζάν μείωσε την απόσταση και μάλιστα έκλεισε προηγούμενη στο σκορ την πρώτη περίοδο (14-16), με μπροστάρη τον Πάντερ.

Ο Καμίνσκι έδωσε βοήθειες, για το 14-19 των Σέρβων (σερί 0-10). Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να επιστρέψουν στο ματς, με τον Οκόμπο να κάνει το 32-29. Ο Τζέιμς άργησε, αλλά φώναξε ”παρών” (40-33), όπως και ο Πάντερ για το 44-38 στο ημίχρονο.

Πάτησε το γκάζι και… εξαφανίστηκε

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τη Μονακό να έχει το προβάδισμα (54-48). Πάντερ-Καμίνσκι από την μία, Τζέιμς κυρίως από την άλλη και κάπως έτσι φτάσαμε στο 65-61 στο φινάλε της περιόδου.

Η Παρτιζάν έμεινε χωρίς σκορ για 4:38′, με τους Λόιντ και Τζέιμς να κάνουν στο ενδιάμεσο το 74-61. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο ρυθμό της Μονακό (79-66), για να φτάσουμε στο τελικό +15 (85-70).

Πού κρίθηκε

Το 65-61 στο 30′ έγινε 74-61 στο 35′ και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με την Παρτιζάν να μην μπορεί να επιστρέψει ξανά.

Παίκτης-κλειδί

Ο Τζέιμς έδωσε μία ακόμα… παράσταση με 19 πόντους-5 ριμπάουντ-7 ασίστ.Είχε 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές και 31 PIR σε 31:57′.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-38, 65-61, 85-70

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13, Λόιντ 9, Μπλοσομγκέιμ 9, Μπράουν 4, Ντιαλό 4, Κορνελί, Ζαϊτέ. 14, Ουόκερ, Μοτιεγιούνας 3, Ουατάρα 5, Χολ 5, Τζέιμς 19

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 8, Αβράμοβιτς 6, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 28, Σμαϊλαγκιτς, Γιαραμάζ, Νάναλι 6, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ, Πονίτκα, Καμίνσκι 17, Καμπόκλο 5

Μάικ Τζέιμς: Τριποντάρα από τα 9μ. κόντρα στην Παρτιζάν!