Ζαλγκίρις – Εφές 96-70: Τη διέλυσε… από τα αποδυτήρια και περιμένει τον Παναθηναϊκό!

2024-01-31T21:10:07+00:00 2024-01-31T21:45:54+00:00.

gadamopoulos

31/Jan/24 21:10

Smits_Zalgiris-Efes

Η Ζαλγκίρις, στην καλύτερη βραδιά της στην Ευρωλίγκα, επικράτησε με εμφατικό τρόπο της Εφές στο Κάουνας, έχοντας διαφορά 20π. στο δεκάλεπτο και φτάνοντας και στο +30! Στο 9-15 οι Λιθουανοί, που ισοβαθμούν πια με την πρωταθλήτρια Τουρκίας.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πατώντας στο παρκέ της «Zalgirio Arena», το βράδυ της Τετάρτης (31/1), οι δύο αντίπαλοι μάλλον δεν είχαν να προτάξουν και πολλά. Ο αριθμός «28», που αποτύπωνε το 28ο σερί sell-out ματς της Ζαλγκίρις στην έδρα της, έδειχνε να είναι το πιο εντυπωσιακό στατιστικό.

Η ομάδα του Κάουνας, ωστόσο, αντάμειψε το πιστό κοινό της με την καλύτερη εμφάνισή της στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι διέλυσαν την Εφές με 96-70, την έφτασαν σε ρεκόρ 9-15 και σε μία φαινομενικά χαμένη σεζόν, συνεχίζουν να παίζουν με ένταση και περιμένουν με… άγριες διαθέσεις σε δύο μέρες στο ίδιο γήπεδο τον Παναθηναϊκό!

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά κέρδισαν το ματς από την πρώτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκαν με 34-14, ενώ άνοιξαν την «ψαλίδα» ως και τους 30π. από το 13΄ (44-14) και δεν ανησύχησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Ο Μπιρούτις ήταν πρώτος σκόρερ με 18π. και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του (από τις 22/12/23 με τη Μπαρτσελόνα), ενώ σε καλή βραδιά ήταν και οι Μάνεκ, Σμιτς, Ουλάνοβας (από 13π.) και Ντίμσα (11π.).

Η πρωταθλήτρια Τουρκίας ήταν για ένα ακόμη ματς κατώτερη των περιστάσεων και υπέστη την 11η ήττα σε 13 ματς μακριά από την Κωνσταντινούπολη… Μάλιστα, αυτή ήταν η έκτη διαδοχική φορά που φεύγει με σκυμμένο κεφάλι από εκτός έδρας αγώνα, καθώς οι 19π. του Κλάιμπερν και οι 17 του Τόμπσον δεν αρκούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα.

Για την επόμενη, 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Ζαλγκίρις υποδέχεται στις 2/2 τον Παναθηναϊκό, ενώ η Εφές φιλοξενεί την ίδια μέρα την Αρμάνι Μιλάνο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Από… τα αποδυτήρια!

Η Ζαλγκίρις μόνο αδιάφορη δεν έδειχνε από το ξεκίνημα κιόλας και στο 2΄ προηγήθηκε με 8-0. Η αναμενόμενη αντίδραση της Εφές δεν ήρθε ποτέ και η διαφορά… «εκτοξευόταν» σταδιακά, από το 23-4 του 6΄ στο 31-12 του 9΄ και, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στο 34-14! Οι γηπεδούχοι είχαν 7/9διπ. και 5/5τριπ. στην πρώτη περίοδο, με τους Μάνεκ και Σμιτς να έχουν από 6π.. Οι Τούρκοι δεν είχαν περιθώρια, 5/15 σουτ και τέσσερα λάθη.

Σόου Ντίμσα – Μπιρούτις και… +30!

Η ομάδα του Κάουνας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 10-0, για το 44-14 του 13΄! Οι φιλοξενούμενοι, με 11π. του Κλάιμπερν, είχαν μία «έκλαμψη» με σερί 12-0 για το 46-28 του 16΄, όμως η άνοδος των Ντίμσα (11π.) και Μπιρούτις (10π.), τα 8/13τριπ., τα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ στην ανάπαυλα και τα οκτώ τουρκικά λάθη, κράτησαν τη Ζαλγκίρις (17 ασίστ – τέσσερα λάθη) στο 58-37 του ημιχρόνου.

«Σφυγμός» με Τόμπσον, αλλά…

Το σκηνικό δεν έδειχνε να αλλάζει στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ξέφυγε πάλι με 69-41, αλλά ακόμη και όταν η Εφές πλησίασε με 6-0 στο 69-47, οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +26 του 28΄, με 76-50! Μονάχα που χάρη σε 11π. του Ντάριους Τόμπσον στο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι έκλεισαν την περίοδο και με σερί 9-0, για το 76-59, ενώ πλησίασαν απλώς και στο -16 (78-62) του 31΄, έχοντας χάσει από το 25΄ τον Οτούρου με τραυματισμό στο πόδι…

Πού κρίθηκε: Στο επιβλητικό ξεκίνημα της Ζαλγκίρις, στην κυριαρχία στα ριμπάουντ (40, τα 16 επιθετικά, έναντι συνολικά 26 της Εφές) και στη διαφορά δημιουργίας, με 27 ασίστ – οκτώ λάθη για τους γηπεδούχους και 13-13 για τους Τούρκους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαουρίνας Μπιρούτις ήταν πρώτος σκόρερ και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα, με 18 πόντους, με 7/8διπ. 4/6βολ. και 8ριμπ..

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 75-59, 96-70.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Τρινκιέρι): Έβανς 8 (1/2τριπ.), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 4 (1/5διπ., 9ριμπ.), Γκιεντράιτις 4, Σμιτς 13 (3/6τριπ,), Μπιρούτις 18 (7/8διπ., 8ριμπ.), Σάμνερ 3, Ντίμσα 11 (3/6τριπ.), Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 13 (3/4διπ., 2/3τριπ.), Μπουτκεβίτσιους  9 (1), Ουλάνοβας 13.

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 8 (0/3διπ., 2/4τριπ.), Μπομπουά 5 (1/5τριπ.), Μπράιαντ 3 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 19 (5/8διπ., 3/5τριπ.), Τόμπσον 17 (2/6διπ., 3/4τριπ.), Πλάις 8 (2/3διπ., 6ριμπ.), Οσμάνι, Οτούρου 2, Ουίλις 2, Τζόουνς 6.