Μπαρτσελόνα: Ισοπέδωσε τη Βίρτους και έμεινε μόνη δεύτερη

2024-01-31T22:43:32+00:00 2024-01-31T23:43:15+00:00.

Μάνος Φυρογένης

31/Jan/24 22:43

Σαρωτική ήταν η Μπαρτσελόνα (16-8) απέναντι στη Βίρτους (84-57) και συνεχίζει μόνη δεύτερη στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η ήττα στο Μιλάνο και μάλιστα με τον τρόπο που ήρθε φαίνεται πως λειτούργησε αφυπνιστικά για τη Μπαρτσελόνα και τα σπασμένα τα πλήρωσε η Βίρτους (84-57).

Οι Καταλανοί δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης μετά την πρώτη περίοδο, πήραν τη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο και τη διαφορά φυσικά και άφησαν τους Ιταλούς στο… τρενάκι της τρίτης θέσης και της μάχης για το πλεονέκτημα μαζί με Παναθηναϊκό και Φενέρ στο 15-9.

Δείτε τα Στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Το ξεκίνημα έδειχνε ντέρμπι αλλα…

Το πρώτο δεκάλεπτο στο “Palau Blaugrana” ήταν αρκετά ισορροπημένο, η συνέχεια ωστόσο ήταν ένας μονόλογος και ανήκε εξ ολοκλήρου στην Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-10 στη δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας το “κλειστό” 20-17 σε 41-27 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, χτίζοντας κατά αυτόν τον τρόπο… μαξιλαράκι ασφαλείας από νωρίς.

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις μάλιστα εκτόξευσε τη διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου στο +20, κάνοντας το 52-32 ενώ η ψαλίδα παρέμενε σε επίπεδα που επουδενί ανησυχούσε η Μπαρτσελόνα. Οι παίκτες του Γκριμάου που είχε ανάγκη μία πειστική νίκη, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 61-44 με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ, να φτάνει τους 15 πόντους με 7/12 δίποντα.

Ως προς τη Βίρτους, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική, γνώρισε δεύτερη σερί ήττα και τέταρτη στους τελετυαίους πέντε αγώνες, με τη Μπαρτσελόνα να φτάνει σε μία άνετη νίκη (84-57), συνεχίζοντας πλέον μόνη πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Που κρίθηκε

Στην πολύ μεγάλη διαφορά τόσο στα ριμπάουντ (47 έναντι 31) όσο και στις ασίστ (18-11).

Παίκτης-Κλειδί

Αρκετοί οι διακριθέντες για τους “μπλαουγκράνα” που είχαν μία συνολικά πολύ πειστική εμφάνιση. Στα σημεία καλύτερος ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Ουίλι Ερνανγκόμεθ που είχε 17π. και 7 ριμπ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-27, 61-44, 84-57

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Πάουλι, Βέσελι 9 (13 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 11, Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι 5 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 17 (6 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 16 (4/8 τρίποντα), Πάρκερ 11, Ννάτζι, Γιοκουμπάιτις 7 (1/2 τρίποντα), Πάρα

Βίρτους (Μπάνκι): Κορντινιέ 12 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 11, Μπελινέλι 4 (4 ριμπάουντ), Παγιόλα, Ντόμπριτς 2, Λομάζ, Χάκετ 4, Μίκι 8 (3 ριμπάουντ), Πολονάρα 6, Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4, Αμπάς 4 (4 ριμπάουντ)

Ευρωλίγκα (πανόραμα): Στην 3η θέση ο Παναθηναϊκός, σε βραδιά γηπεδούχων!