Βίρτους – Μονακό 78-81: Διπλό τετράδας στη Μπολόνια με Λόιντ και Τζέιμς!

2024-02-09T22:56:01+00:00 2024-02-10T00:15:10+00:00.

gadamopoulos

09/Feb/24 22:56

mike-james-virtus-bologna-monaco-euroleague-regular-season-round-26

Η Μονακό πέρασε από την σχεδόν απόρθητη έδρα της Βίρτους και την έφτασε σε ρεκόρ 16-10, συνεχίζοντας το δικό της σερί νικών, το οποίο έφτασε πλέον στις πέντε! Διπλή χαμένη ευκαιρία νίκης με Λιούντμπεργκ στο φινάλε για τους Ιταλούς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το ένα σερί ήταν αναπόφευκτο να τελειώσει. Η «μπίλια», η «ζυγαριά», ή ό,τι άλλο έκρινε στο φινάλε το «θρίλερ» της Παρασκευής (9/2) στη Μπολόνια, αποδείχθηκε υπέρ της φιλοξενούμενης Μονακό…

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας επικράτησε με 81-78 της Βίρτους στην Ιταλία και με την πέμπτη διαδοχική νίκη της έφτασε τους Ιταλούς σε ρεκόρ 16-10! Η ομάδα του κόουτς Σάσα Ομπράντοβιτς δεν κάλυψε μεν το -24 της ήττας της στον πρώτο γύρο, όμως έκανε βήμα τετράδας, δίνοντας τέλος στο σερί των 11 εντός έδρας νικών των γηπεδούχων!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλο βράδυ το δίδυμο Τζόρνταν Λόιντ και Μάικ Τζέιμς. Ο πρώτος είχε 12π. στη δεύτερη περίοδο και πέτυχε συνολικά 24π., ενώ ο Τζέιμς σκόραρε 21π. και απέχει πια 28π. από την πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκα, στην οποία βρίσκεται ο Βασίλης Σπανούλης.

Η Βίρτους, αν και βρέθηκε πίσω και με 16π. στο δεύτερο δεκάλεπτο, γύρισε με κορυφαίο τον Μπελινέλι (21π.) και προηγήθηκε 78-77 με 2/2βολ. του Σενγκέλια στο 1:45 για τη λήξη, όμως ο Λόιντ έκανε το ίδιο στο 1:03, για το 79-78. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι (11-2 στο «σπίτι» της, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Ζαλγκίρις), είχε στο φινάλε διπλή ευκαιρία νίκης.

Μονάχα που ο Ίφε Λιούντμπεργκ (15π.), αστόχησε σε τρίποντο στα 10΄΄, με σκορ 79-78 και δεν βρήκε στόχο από τα 6,75μ. ούτε στα 2΄΄, στο -2 (80-78). Μία βολή του Τζαϊτέ «έγραψε» το τελικό σκορ, αφού οι Ιταλοί έκαναν λάθος και στην τελευταία επαναφορά τους…

Για την επόμενη, 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βίρτους υποδέχεται στις 29/2 τη Βαλένθια, , ενώ η Μονακό φιλοξενείται την 1η Μαρτίου από τη Μπαρτσελόνα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαφορά στα ποσοστά

Η Μονακό προηγήθηκε 5-0 στο 2΄ και έδειξε από την αρχή πως θέλει να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η Βίρτους απάντησε μεν και προσπέρασε 10-9, όμως με τον Τζέιμς να έχει 6π., οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι με 17-12 στο 7΄. Η γαλλική ομάδα είχε στο +5 (21-16) του δεκάλεπτου 8/11διπ., ενώ οι Ιταλοί είχαν 0/6τριπ.

Σόου Λόιντ

Ο Τζόρνταν Λόιντ άρχισε τη δεύτερη περίοδο με οκτώ διαδοχικούς πόντους, για το 29-19 της Μονακό, ενώ με 3/3βολ. του Τζέιμς, η «ψαλίδα» άνοιξε στους 16π. (43-27) στο 17΄! Ο Λόιντ έκλεισε το δεκάλεπτο με 12π. και η ομάδα του είχε 14/21διπ.. Η Βίρτους κατάφερε να πάει στο -10 του ημιχρόνου (45-35), χάρη σε 8π. του Μπελινέλι στην περίοδο.

Απάντηση και… ματς

Οι Ιταλοί μπήκαν με φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 20-6, πλησίασαν στο 49-47 του 24΄. Ο Μπελινέλι, με 18π. ως το 30΄, κράτησε τη Βίρτους κοντά στο σκορ, παρότι η Μονακό είχε και πάλι τη δική της απάντηση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στο +6 (54-48) και 60-54 στο τέλος της περιόδου , όμως οι Μπολονέζοι πλησίασαν και στο 60-58 του 31΄.

Πού κρίθηκε: Στη «νίκη» της Μονακό στα ριμπάουντ (38-30) και στις οκτώ χαμένες βολές της Βίρτους (15/23 και 65,2%).

Παίκτες-κλειδιά: Δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιον έναν από τους Λόιντ και Τζέιμς, οι οποίοι είχαν 24 και 21π. αντίστοιχα, με τον Λόιντ να έχει 2/2βολ. για το 79-78 στο 1:03, ενώ ο Τζέιμς πέτυχε τρίποντο στο 38΄ για το 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-45, 54-60, 78-81.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 7 (2/2διπ., 0/4τριπ.), Λιούντμπεργκ 15 (4/7διπ., 2/6τριπ.), Μπελινέλι 21 (5/9τριπ.), Παγιόλα 1, Ντόμπριτς 2, Σενγκέλια 12 (3/4διπ., 0/3τριπ.), Χάκετ, Μίκι 10 (1), Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς, Ντάνστον 5, Αμπάς.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9, Λόιντ 24 (3/4διπ., 4/7τριπ.), Μπλόσομγκεϊμ 5 (1), Μπράουν 1, Ντιαλό 8 (1), Τζαϊτέ 7, Μοτεγιούνας 4, Ουαταρά, Χολ 2, Τζέιμς 21 (6/10διπ., 1/7τριπ., 6/6βολ.).