07/Mar/24 22:22 March 7, 2024

gadamopoulos

07/Mar/24 22:22

Jan-Vesely-Valencia-Barcelona

Η Μπαρτσελόνα πήρε τον ισπανικό “εμφύλιο” με 88-78 και διατηρήθηκε μόνη στη 2η θέση της Ευρωλίγκα, με εξαιρετικό φινάλε στην τέταρτη περίοδο δεκάλεπτο στην έδρα της Βαλένθια και μεγάλο ματς του Γιαν Βέσελι.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Δεν είναι λίγοι εκείνοι οι προπονητές που επιμένουν ότι «το μπάσκετ είναι το άθλημα των λαθών»… Το βράδυ της Πέμπτης (7/3), πάντως, η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα δικά της σφάλματα.

Η Μπάρτσα νίκησε με 88-78 στην έδρα της Βαλένθια και νικώντας στον ισπανικό «εμφύλιο», έφτασε σε ρεκόρ 19-9 και διατηρήθηκε μόνη 2η στη βαθμολογία της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου, παρά τα 19 λάθη της, πήρε το ματς με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι, με κορυφαίο τον Γιαν Βέσελι (21π., 10/10διπ.), πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 17-3 που τους έφερε στο 34΄ στο +13 (76-63) και τους έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού. Με τους Πάρκερ (12π.), Λαπροβίτολα και Κάλινιτς (από 13π.) να δίνουν κι άλλες λύσεις, οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν την τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους – μοναδική ήττα την περασμένη εβδομάδα από τη Μονακό – και συνεχίζουν να έχουν πλεονέκτημα για το αβαντάζ έδρας στα playoffs.

Η Βαλένθια ξέμεινε από ιδέες και λύσεις μετά το 30΄ και με την τρίτη συνεχή ήττα της «έπεσε» στο 13-15… Παρά την καλή βραδιά των Οτζελέγε (19π.), Τζόουνς (15π.) και Ίνγκλις (13π.), η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου δεν απέφυγε την τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία ματς στο σπίτι της, καθώς της στοίχισαν τα 6/28τριπ. (21,4%).

Για την επόμενη, 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βαλένθια φιλοξενείται στις 14/3 από τη Φενερμπαχτσέ, ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την ίδια μέρα την Παρτιζάν.