Φαλ: “Όλοι έπρεπε να κάνουν step-up, ειδικά τώρα που έλειπε ο Ουόκαπ”

2024-03-07T23:37:21+00:00 2024-03-07T23:37:21+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

07/Mar/24 23:37

Fall-Olympiacos-Virtus-Euroleague

Ο Μουσταφά Φαλ αναφέρθηκε στο step-up που έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού για να έρθει η κομβική νίκη επί της Βίρτους, προκειμένου να καλύψουν το κενό του τραυματία Τόμας Ουόκαπ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο ελλιπής Ολυμπιακός γύρισε το διακόπτη στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε τα δικά του θέλω πάνω στο παρκέ του ΣΕΦ και πανηγύρισε τη “σημαντικότερη νίκη του φέτος μέχρι στιγμή“, όπως τόνισε και ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Μουσταφά Φαλ ήταν εκεί για τους “ερυθρολεύκους” πετυχαίνοντας 11 πόντους (5/6 δίποντα, 1/6 βολές), έχοντας 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 26:02 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γάλλος γίγαντας του Ολυμπιακού, μίλησε μετά το φινάλε του αγώνα για τη νίκη αυτή, τονίζοντας πως όλοι οι συμπαίκτες του έδωσαν αυτό το κάτι παραπάνω προκειμένου να καλύψουν το κενό του τραυματία Τόμας Ουόκαπ.

Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Ξέραμε ότι ήταν σαν τελικός. Έπρεπε να παλέψουμε. Δεν μπορούσαμε να χάσουμε έτσι. Είχαμε δεχθεί 46 πόντους στο πρώτο μέρος, οπότε το θέμα ήταν η άμυνά μας. Νομίζω ότι όλοι ανταποκρίθηκαν στην πρόκληση και καταλήξαμε να πάρουμε τη νίκη. Όταν χάνεις με 9 πόντους στην έδρα σου, όλοι έπρεπε να κάνουν step-up, ειδικά τώρα που έλειπε ο Τόμας (σ.σ. Ουόκαπ). Μας πήρε λίγο χρόνο να προσαρμοστούμε, αλλά όλοι έπρεπε να κάνουν κάτι παραπάνω για να καλύψουμε όσο περισσότερο γινόταν τα λάθη μας στην άμυνα και να παίξουμε με πυγμή στην επίθεση”.

Μπαρτζώκας: “Απ’ τις πιο σημαντικές νίκες της σεζόν”

ΑΤΣΑΛΙΝΟΣ Ολυμπιακός “στραγγάλισε” τη Βίρτους και πάει για 4άδα!