Μπασκόνια: Διέλυσε την Αρμάνι και σημαντικό βήμα για τα Play-in

2024-03-14T22:35:43+00:00 2024-03-14T22:35:52+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

14/Mar/24 22:35

markus-howard-baskonia-milan-2023-2024-euroleague-regular-season-round-29-results

Η Μπασκόνια τιμώρησε την άμυνα της Αρμάνι και με ηγετικό Μάρκους Χάουαρντ τη διέλυσε με 88-73 κι έκανε σημαντικό βήμα για τα Play-in της Ευρωλίγκας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια συνεχίζει ακάθεκτη, κερδίζοντας πιο εύκολα απ’ ό,τι περίμενε την Αρμάνι (88-73) για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι ανέβηκε στην 8η θέση (ρεκόρ 16-13), σε αντίθεση με τους Ιταλούς που έπεσαν στο 12-17 στην κατάταξη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ με 26 πόντους (5/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές), με 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 24:49 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τσίμα Μονέκε με 19 πόντους (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Νίκολα Μίροτιτς προσπαθούσε αλλά ήταν σχεδόν μόνος του, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 21 πόντους (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές), με 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Ο Χάουαρντ έκανε τη διαφορά και τους… τελείωσε από το πρώτο μέρος

Η Αρμάνι αν και ξεκίνησε δυνατά στο ματς, παίρνοντας το προβάδισμα με 12-13 στο 8′, ο Μάρκους Χάουαρντ έδειξε εξ αρχής πως θα είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Τσίμα Μονέκε άρχισε να μπαίνει κι αυτός σιγά-σιγά στην εξίσωση του παιχνιδιού και με 10-0 σερί η διαφορά ανέβηκε στο +14 (48-34), όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων με τις ατομικές εμπνεύσεις των Σιλντς και Μίροτιτς, το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι κι ο Χάουαρντ συνέχιζε το… βιολί του για να φτάσει η διαφορά στην μέγιστη τιμή της (+23). Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε αποκτήσει εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Βάσκους να φεύγουν με την άνετη νίκη και να εδραιώνεται έτσι μ’ αυτό τον τρόπο στην δεκάδα της Ευρωλίγκας.

Πού κρίθηκε

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ξέσπασμα των Βάσκων με επιμέρους σκορ 29-16, όπου έβαλε ουσιαστικά το νερό στο… αυλάκι.

Ο Μάρκους Χάουαρντ που έκανε τα πάντα στην επίθεση για την ομάδα του, σημειώνοντας 26 πόντους με 5/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές), με 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 24:49 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 48-34, 69-55, 88-73

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραϊέστε, Τσιόζα, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 9 (7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (2/5 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντίεθ, Κότσαρ 6, Κοστέλο 9 (6 ριμπάουντ), Θίοντορ, Μονέκε 19 (6 ριμπάουντ)

Αρμάνι (Μεσίνα): Λο 2, Μπορτολάνι, Τονούτ 1, Μέλι 5 (4 ριμπάουντ), Νέιπιερ 12 (2/10 τρίποντα), Φλακαντόρι, Χολ 9 (3 ριμπάουντ), Καρούζο 2, Σιλντς 17 (3/10 τρίποντα), Μίροτιτς 21 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 4