Εφές – Ολυμπιακός 85-72: Τρίποντη εκτέλεση και το σερί έληξε στην Πόλη

19/Mar/24 20:21 March 19, 2024

gadamopoulos

19/Mar/24 20:21

wright-efes

Η Εφές έβαλε “φρένο” στην ξέφρενη πορεία των έξι διαδοχικών νικών του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, τιμωρώντας με 14/27 τρίποντα την κάκιστη περιφερειακή άμυνά του και τον υποχρέωσε σε έκτη σερί ήττα στην Πόλη.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Δύο «νωθρές»  αφετηρίες αποδείχθηκαν καθοριστικές για τον Ολυμπιακό το βράδυ της Τρίτης (19/3) στην Κωνσταντινούπολη. Η Εφές νίκησε τους πρωταθλητές Ελλάδας με 85-72 στο πρώτο μέρος της «διαβολοβδομάδας» και τον «προσγείωσε» απότομα.

Η τουρκική ομάδα έβαλε τέλος στο σερί των έξι νικών του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, τιμωρώντας με 14/27 τρίποντα την κάκιστη περιφερειακή άμυνά του και τον υποχρέωσε στην έκτη διαδοχική ήττα του στην Πόλη… Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ρεκόρ 13-17, στο «κυνήγι» του Play-In και «έριξαν» τους Πειραιώτες στο 18-12.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα – ο οποίος αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε με ντισκαλιφιέ – δεν προηγήθηκε ποτέ στο ματς και βρέθηκε πίσω με 9-0 και 22-10 στην πρώτη περίοδο. Παρότι «επέστρεψε» τρεις φορές και μείωσε σε 62-61 στο 29΄, «πλήρωσε» και την κάκιστη εκκίνηση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Μπαρτζώκας: Έξαλλος με τους διαιτητές και αποβολή με ντισκαλιφιέ

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα 3:48 της τέταρτης περιόδου, είδαν την Εφές να πετυχαίνει ένα σερί 10-0 για το 72-61 στο 34΄ και η διαφορά έφτασε στο 37΄ και στους 15π. (81-66), που έβαλε τέλος σε κάθε αξίωση των «κόκκινων». Το καλό ματς των Πίτερς (19π.), Φαλ (14π.) και Παπανικολάου (12π.) δεν έφτασε για κάτι παραπάνω.

Οι Τούρκοι, αντίθετα, «εξαργύρωσαν» τα εξαιρετικά ποσοστά τους (17/28διπ., 14/27τριπ.) και πήραν το ματς χάρη και στην πολυφωνία τους. Η ομάδα του Μιγιάτοβιτς είχε μία πεντάδα που ξεχώρισε, με τους Λάρκιν (15π.), Κλάιμπερν (14π.), Ουίλις (13π.), Μπομπουά (11π.) και Μπράιαντ (10π.).

Για την επόμενη, 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Εφές υποδέχεται στις 21/3 την Άλμπα Βερολίνου στην Κωνσταντινούπολη, ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την ίδια μέρα τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ.