Άλεκ Πίτερς: Συνεπής αλλά όχι αρκετός (video)

2024-03-19T20:49:41+00:00 2024-03-19T21:13:19+00:00.

peters - olympiacos vs efes

Ο Άλεκ Πίτερς διακρίθηκε ξανά για τον Ολυμπιακό αλλά δεν έφτανε για να φέρει την… άνοιξη στην Πόλη.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Σερί ήταν και πάει για τον Ολυμπιακό, έκανε “φτερά” στην Πόλη.

Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στα πρόθυρα της ισοφάρισης της καλύτερης επίδοσης συνεχόμενων νικών στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα από αρχής καταβολής αυτού του φορμάτ (7-0), όμως η “πεινασμένη” Εφές έβαλε μία άνω τελεία στις άγριες διαθέσεις τους (85-72) και έτσι οι Πειραιώτες έπεσαν στο 18-12 της κατάταξης.

Η αρμάδα του Μιγιάτοβιτς πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία και δεν τα άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα για να ανέβει στο 13-17 και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι των play offs.

Πολυδιάστατη επιθετικά η Εφές που είχε πέντε διαφορετικούς διψήφιους όμως και σκληρή αμυντικά, κρατώντας την ομάδα του Λιμανιού στους 72 μόλις πόντους.

Παρά την συνέπειά τους στην άμυνα, οι Τούρκοι τα βρήκαν… σκούρα με τον Άλεκ Πίτερς που ήταν για έναν ακόμα αγώνα εκ των διακριθέντων του Ολυμπιακού.

Ο Αμερικανός φόργουορντ φόρτωσε με 19 πόντους το καλάθι της Εφές σε 30′ στρογγυλά που έμεινε στο παρκέ, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6/6 βολές με πέντε ακόμα ριμπάουντ.

Με τον Άλεκ Πίτερς μάλιστα να “κουβαλάει” το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα στην τρίτη περίοδο (10 πόντοι), οι “ερυθρόλευκοι” μπόρεσαν και κάλυψαν την απόσταση, επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα (62-61), πριν όμως η Εφές τρέξει επιμέρους 10-0 και δεν ξανακοιτάξει πίσω.

Όπως και να ‘χει, ο Άλεκ Πίτερς ήταν και πάλι εκεί για τον Ολυμπιακό, συνεπής με τη σχέση-αγάπης που έχει αναπτύξει φέτος με τα αντίπαλα καλάθια. Διψήφιος για 21ο παιχνίδι από τα 29 που έχει αγωνιστεί την τρέχουσα περίοδο, δεν το λες και λίγο.

Παρόλα αυτά δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες αφού εκτός του Μουστάφα Φαλ που είχε 14 πόντους και του Κώστα Παπανικολάου (12π., 5 ριμπ., 6 ασίστ) που ήταν θετικότατος σε άμυνα και επίθεση (άργησε ο Κάνααν να πάρει επιθέσεις πάνω του), οι Πειραιώτες δεν είχαν σε καλή βραδιά τους υπόλοιπους, επιτρέποντας μάλιστα 14/27 τρίποντα (51.9%).