Φενέρ: ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ τη Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο

2024-03-20T19:45:05+00:00 2024-03-20T21:44:11+00:00.

Μάνος Φυρογένης

20/Mar/24 19:45

calathes-fener-barcelona

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη (46-25). Επιβλητική η Φενέρ, απογοητευτική η Μπαρτσελόνα που το πάλεψε στο δεύτερο αλλά παραδόθηκε.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Απίστευτα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο στην Πόλη με τη Φενέρμπαχτσε (18-11) να διαλύει τη δεύτερη της βαθμολογίας (20-9) Μπαρτσελόνα που ήταν ανήμπορη να αντισταθεί στις ορέξεις της “πεινασμένης” αρμάδας του πρώην προπονητή της, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η συνάντηση της 30ης στροφής ανάμεσα στη Φενέρμπαχτσε και τη Μπαρτσελόνα που άνοιγε την αυλαία της δεύτερης μέρας της τελευταίας “διαβολοβδομάδας” της χρονιάς, είχε πολλά ενδιαφέροντα επιμέρους στοιχεία.

Αφενός οι δύο ομάδες “καίγονται” για βαθμούς στη μάχη που δίνουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει play offs και το πλεονέκτημα της έδρας, αφετέρου προμηνυόταν η ανέλιξη του Νικ Καλάθη στην κορυφή – όντας μόνος του – των “κλεφτών” της διοργάνωσης, γεγονός που συνέβη στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά και το πρώτο αντάμωμα του Σάρας με την πρώην ομάδα του με την οποία δεν χώρισαν και σαν καλοί φίλοι.

Η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου στο “Ulker Sports Hall” όμως έδωσε ακόμα περισσότερους λόγους για συζήτηση. Και αυτοί έχουν να κάνουν με το καθαρά αγωνιστικό.

Η Φενέρ έκανε… φύλλο και φτερό την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού (22/3) στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα παίρνοντας σκορ από τους 10/11 παίκτες που πάτησαν στο παρκέ.

Οι γηπεδούχοι εκτός της δεδομένης αποτελεσματικότητάς τους στην επίθεση (11/16 διπ., 6/15 τριπ/ και 6/7 βολές) έπαιζαν λυσσαλέα άμυνα, χαλώντας το μυαλό των “μπλαουγκράνα” που τα… έσπαγαν (7/20 διπ., 3/14 τρίπ.) με κάθε ευκαιρία, μοιράζοντας έξι ασίστ για ισάριθμα λάθη.

Ενδεικτικό στοιχείο της κυριαρχίας της Φενέρ, οι 63 βαθμοί στο σύστημα αξιολόγησης (PIR) έναντι των 13 μόλις της Μπαρτσελόνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα σε απόσταση 21 πόντων (46-25).

Η διαφορά μάλιστα είχε φτάσει και στο +25 (40-15) πριν ο Μπριθουέλα βρει στόχο σε δύο μακρινά σουτ. Μέχρι και ο Κίναν Έβαν ενθουσιάστηκε τόσο που δεν κρατήθηκε και σχολίασε…

Βέβαια η Μπαρτσελόνα δεν το παράτησε το παιχνίδι, πήγε για το come back της χρονιάς (είχε μειώσει και σε 62-59) όμως αυτό έμεινε στη μέση.