Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 94-76: Η νέα παράσταση Έβανς την κρατά στο “κόλπο”

21/Mar/24 20:57 March 21, 2024

gadamopoulos

21/Mar/24 20:57

Keenan Evans

Ζωντανή στη “μάχη” του Play-In η Ζαλγκίρις, η οποία με 20π. του Έβανς νίκησε στο Κάουνας τους Βάσκους και ανέβηκε στο 13-18, διατηρώντας τις ελπίδες της. Στο 16-15 η Μπασκόνια, με δύο ήττες στη “διαβολοβδομάδα”.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μία «διαβολοβδομάδα» στα… (μεταξύ τους) άκρα βίωσαν το τελευταίο τριήμερο Ζαλγκίρις και Μπασκόνια. Η ομάδα του Κάουνας νίκησε την Πέμπτη (21/3) με 94-76 τους Βάσκους και ολοκλήρωσε την τελευταία διπλή αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκα με δύο εντός έδρας επιτυχίες.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβηκε σε ρεκόρ 13-18 και διατήρησε τις ελπίδες της για τη 10η θέση που οδηγεί στα Play-In. Οι Λιθουανοί επιβεβαίωσαν την πρόσφατη δυναμική της «Zalgirio Arena», στην οποία μετρά έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς, με μοναδική ήττα αυτή από τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη, η Μπασκόνια έμεινε στο εκτός έδρας 0-2 αυτή την εβδομάδα κι «έπεσε» στο 16-15, με την τέταρτη διαδοχική ήττα της μακριά από τη Βιτόρια… Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έμειναν πίσω από το ημίχρονο, μείωσαν μόνο ως το -7 (58-51) του 26΄ και «κατέρρευσαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Ζαλγκίρις έφτασε και στο +20 (86-66) στο 37΄!

Σπουδαίο ματς για τους νικητές από τον ΚίνανΈβανς, ο οποίος είχε 20π., στο 7ο σερί ματς και το 12ο σε 13 αγώνες με 14+ πόντους! Ο Χέιζ είχε 17π. και βοήθεια από τους Ουλάνοβας (11π.) και Μπουτκεβίτσιους (10π.).

Για τη Μπασκόνια, ο Μάρκους Χάουαρντ «ξύπνησε» αργά, καθώς μετά το μηδέν του ημίχρονο, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14π.. Ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ είχε 16π., αλλά και 7ασ. και έξι λάθη, ενώ οι Μονέκε και Μαρίνκοβιτς πρόσθεσαν από 12π..

Για την επόμενη, 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Ζαλγκίρις υποδέχεται στις 28/3 την Αρμάνι Μιλάνο, ενώ η Μπασκόνια φιλοξενεί την ίδια μέρα την Εφές.