Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 94-76: Η νέα παράσταση Έβανς την κρατά στο “κόλπο”

21/Mar/24 20:57 March 21, 2024

gadamopoulos

21/Mar/24 20:57

Keenan Evans

Ζωντανή στη “μάχη” του Play-In η Ζαλγκίρις, η οποία με 20π. του Έβανς νίκησε στο Κάουνας τους Βάσκους και ανέβηκε στο 13-18, διατηρώντας τις ελπίδες της. Στο 16-15 η Μπασκόνια, με δύο ήττες στη “διαβολοβδομάδα”.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μία «διαβολοβδομάδα» στα… (μεταξύ τους) άκρα βίωσαν το τελευταίο τριήμερο Ζαλγκίρις και Μπασκόνια. Η ομάδα του Κάουνας νίκησε την Πέμπτη (21/3) με 94-76 τους Βάσκους και ολοκλήρωσε την τελευταία διπλή αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκα με δύο εντός έδρας επιτυχίες.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβηκε σε ρεκόρ 13-18 και διατήρησε τις ελπίδες της για τη 10η θέση που οδηγεί στα Play-In. Οι Λιθουανοί επιβεβαίωσαν την πρόσφατη δυναμική της «Zalgirio Arena», στην οποία μετρά έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς, με μοναδική ήττα αυτή από τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη, η Μπασκόνια έμεινε στο εκτός έδρας 0-2 αυτή την εβδομάδα κι «έπεσε» στο 16-15, με την τέταρτη διαδοχική ήττα της μακριά από τη Βιτόρια… Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έμειναν πίσω από το ημίχρονο, μείωσαν μόνο ως το -7 (58-51) του 26΄ και «κατέρρευσαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Ζαλγκίρις έφτασε και στο +20 (86-66) στο 37΄!

Σπουδαίο ματς για τους νικητές από τον ΚίνανΈβανς, ο οποίος είχε 20π., στο 7ο σερί ματς και το 12ο σε 13 αγώνες με 14+ πόντους! Ο Χέιζ είχε 17π. και βοήθεια από τους Ουλάνοβας (11π.) και Μπουτκεβίτσιους (10π.).

Για τη Μπασκόνια, ο Μάρκους Χάουαρντ «ξύπνησε» αργά, καθώς μετά το μηδέν του ημίχρονο, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14π.. Ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ είχε 16π., αλλά και 7ασ. και έξι λάθη, ενώ οι Μονέκε και Μαρίνκοβιτς πρόσθεσαν από 12π..

Για την επόμενη, 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Ζαλγκίρις υποδέχεται στις 28/3 την Αρμάνι Μιλάνο, ενώ η Μπασκόνια φιλοξενεί την ίδια μέρα την Εφές.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαφορά ποσοστών

Η Μπασκόνια φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε 15-9 στο 6΄. Η Ζαλγκίρις, όμως, απάντησε με σερί 10-0 σε 1,5 λεπτό, προσπέρασε με 19-15 και χάρη στα 9/12διπ. ξέφυγε και με 25-17 στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ, έχοντας 0/6τριπ. ως το 10΄.

Διαφορά ρυθμού

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το μομέντουμ και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, στον οποίο οι Βάσκοι δεν κατόρθωσαν να ακολουθήσουν. Με τον Έβανς να σκοράρει 8π. στην περίοδο (σύνολο 10π.) και τον Χέιζ άλλους 6π. (όσους και στο πρώτο δεκάλεπτο), η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε 14/26διπ. και 4/10τριπ. και ξέφυγε με 48-32 στο 19΄.

Νέα αντίδραση και… τέλος

Το σκηνικό φάνηκε να μην αλλάζει ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά στο 26΄ η Μπασκόνια είδε τον ηγέτη της να εμφανίζεται. Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν άποντος ως την ανάπαυλα, όμως είχε 8π. στο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 58-51. Μία νέα απάντηση των Λιθουανών, όμως, έφερε το ματς στο 73-57 του 31΄ και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο παιχνίδι.

Πού κρίθηκε: Στα καλά ποσοστά της Ζαλγκίρις (26/49διπ., 9/23τριπ.) και στη νίκη στα ριμπάουντ, με 15 επιθετικά και συνολικά 38 (η Μπασκόνια είχε 31).

Παίκτης-κλειδί: Ο Κίναν Έβανς πέτυχε την έκτη 20άρα του στα δέκα τελευταία ματς της ομάδας του Κάουνας. Ο Αμερικανός είχε 20π., με 4/7διπ., 2/5τριπ., 6/6βολ. και τέσσερις ασίστ σε 25΄.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-34, 71-57, 94-76.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Τρινκιέρι): Έβανς 20 (2/5τριπ.), Λεκαβίτσιους 7 (1), Χέιζ 17 (8/10διπ., 7ριμπ..), Γκιεντράιτις 4, Μοντβίλα, Μπιρούτις 8, Σάμνερ 5 (1), Ντίμσα 5 (1), Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 7 (1), Μπουτκεβίτσιους 10 (2/3τριπ.), Ουλάνοβας 11 (1/4τριπ.).

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 14 (4/6διπ., 2/9τριπ.), Κιόζα, Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 12 (2/6τριπ.), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 16 (7/9διπ., 7ασ., 6λαθ.), Ντίεθ 2, Ρογκαβόπουλος, Κότσαρ 7, Κοστέλο 11 (5/6διπ., 0/4τριπ., 6ριμπ.), Θίοντορ, Μονέκε 12.