Μπαρτζώκας: Πρόστιμο από Ευρωλίγκα για την αποβολή του στο “Εφές – Ολυμπιακός”

2024-03-22T18:25:36+00:00 2024-03-22T18:40:10+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Mar/24 18:25

Bartzokas - Efes - Olympiacos

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας τιμωρήθηκε από την Ευρωλίγκα με πρόστιμο 2.000 ευρώ για την αποβολή του στο ματς με την Εφές στην Πόλη.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Με πρόστιμο τιμωρήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας απ’ την Ευρωλίγκα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πλήρωσε την αποβολή του (στα τελευταία δευτερόλεπτα) στο ματς της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας μέσα στην Πόλη κόντρα στην Εφές.

Η διοργανώτρια αρχή της Ευρωλίγκας τιμώρησε τον προπονητή του Ολυμπιακού με πρόστιμο ύψους 2.000 ευρώ λόγω “έλλειψης σεβασμού απέναντι σε διαιτητή της αναμέτρησης“.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός μπήκε στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί και αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, ενώ πριν είχε δεχθεί τεχνική ποινή για τον ίδιο λόγο.

Ο διαιτητής Αλμπέρτο Μπαένια, τον απέβαλλε, με τον Χρήστο Μπαφέ να προσπαθεί να συγκρατήσει τον κόουτς Μπαρτζώκα.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Μπάνκι: “Πληρώνει” την αποβολή του στο ματς με Ζαλγκίρις

Ο Λούκα Μπάνκι ακολούθησε τα χνάρια του… Γιώργου Μπαρτζώκα καθώς λίγα λεπτά αφότου αποβλήθηκε στο ματς με την Εφές, αποβλήθηκε κι αυτός.

Συγκεκριμένα, χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές μέσα σε διάστημα 20 δευτερολέπτων (στο 34ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 80-69) κι αποχαιρέτησε νωρίς το “Ζαλγκίρις – Βίρτους” με αποτέλεσμα να δει την την ήττα της ομάδας του από τα αποδυτήρια της Ζαλγκίρις Αρίνα.

Έτσι η διοργανώτρια αρχή της Ευρωλίγκας αποφάσισε να τιμωρήσει και τον Ιταλό τεχνικό, με πρόστιμο 1.000 ευρώ.

Μπαρτζώκας: Έξαλλος με τους διαιτητές και αποβολή με ντισκαλιφιέ (video)