Τυφώνας Παναθηναϊκός! Κατάπιε τη Μπαρτσελόνα στο πύρινο ΟΑΚΑ

2024-03-22T22:20:39+00:00 2024-03-23T00:34:15+00:00.

22/Mar/24 22:20

Nunn-Panathinaikos-Barcelona

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία σπουδαία ανατροπή από το -16 και πήρε μία ακόμα πιο σπουδαία νίκη με 89-81 κόντρα στη Μπαρτσελόνα, για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας! Απίστευτα πράγματα από Σλούκα-Λεσόρ-Μήτογλου!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στο ΟΑΚΑ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ!

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ δεύτερο ημίχρονο και πήρε τον ”τελικό” κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 89-81, για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πράσινοι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά και χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -16 (24-40), κάνοντας μία τρομερή προσπάθεια, για την όγδοη σερί εντός έδρας νίκη τους τη φετινή σεζόν.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στην δεύτερη θέση με 20-11, ρεκόρ που έχει και η Μπαρτσελόνα, η οποία  διατήρησε το +8 (80-72) του πρώτου ματς με βολές του Λαπροβίτολα στο -1,2”.

Ναν (22 πόντοι), Σλούκας (18 πόντοι-8 ασίστ) και Μήτογλου (19 πόντοι-10 ριμπάουντ) έκαναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ματς και ευστόχησαν σε κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο, υπογράφοντας τη μεγάλη νίκη.

Παναθηναϊκός: Το φοβερό κορέο για τον Θανάση Γιαννακόπουλο στο ΟΑΚΑ! (photos-video)

Για την 32η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τη Βίρτους (29/3), ενώ η Μπαρτσελόνα αγωνίζεται στο Μόναχο κόντρα στη Μπάγερν (28/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Μεγάλο προβάδισμα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο ματς, ενώ ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε πάνω από 2′ για να σκοράρει, με το σχήμα με τον Γιοκουμπάιτις να πιέζει τη μπάλα. Όμως, οι Ισπανοί με τον Βέσελι (7 πόντοι) έβρισκαν χώρους και ριμπάουντ για το 11-19 στο 7:32′, κάνοντας πολλά καρφώματα, δείγμα της αμυντικής λειρτουργίας των πράσινων. Ο Ναν ήταν εκεί για το 20-23, σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το σερί του (από 17-23) για το 24-23 με τον Ναν να έχει ήδη 11 πόντους. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με Ερνανγκόμεθ και Ρούμπιο για το 24-40 στο 15′ με σερί 0-17 και ενώ οι πράσινοι έμειναν χωρίς σκορ για πάνω από 4′.Ο Μήτογλου με 5 σερί πόντους μείωσε σε 29-40, πριν η Μπαρτσελόνα ξεφύγει με 29-44, με τον Γκραντ να βάζει buzzer beater για το 34-46 στο ημίχρονο.

Μεγάλη ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ένταση, περιόρισε τη Μπαρτσελόνα και χρειάστηκε σχεδόν 4′ για το 44-50. Το παιχνίδι είχε γίνει, πια, ξανά ντέρμπι με το 53-54 στο 27′, με τους Λεσόρ και Σλούκα να σκοράρουν για τους πράσινους και να βάζουν ”φωτιά” στο ΟΑΚΑ. Ο Γκριγκόνις έκανε την απόλυτη ανατροπή (56-55) στο 28′, με τους Ερνανγκόμεθ και Αμπρίνες να κρατούν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ στο 30′ (60-61).

Μήτογλου και Σλούκας έβαλαν μεγάλα τρίποντα για το νέο προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 70-66 στο 33′. Ο Ναν συνέχισε με τεράστιο τρίποντο για το 73-68 στο 34′. Ο Μήτογλου έκανε το 76-70 και ο Ναν στο 78-73, πριν ο Παναθηναϊκός επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του, για το 83-73 στο 38′, με τον Σλούκα να στέλνει τη διαφορά στους 10 (86-76), με τον Λαπροβίτολα να έχει βολές στο τέλος και να ισοφαρίζει την διαφορά του πρώτου ματς (8ο-72) για το τελικό 89-81.

Πού κρίθηκε

Ο Ναν έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 73-68 και έκτοτε ο Παναθηναϊκός έβρισκε πάντα σκορ, ώστε να μη κοιτάξει ξανά πίσω του.

Μήτογλου, Ναν και Σλούκας ήταν εκεί με μεγάλα καλάθια στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο πρώτος είχε 19 πόντους-10 ριμπάουντ, ο δεύτερος 22 πόντους και ο τρίτος 18 πόντους-8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Σλούκας 18, Ναν 22, Γκραντ 9, Μπαλντσερόφσκι, Γκριγκόνις 8, Παπαπέτρου, Λεσόρ 13, Μήτογλου 18, Ερνανγκόμεθ, Μαντζούκας

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 13, Μπριθουέλα, Ρούμπιο 4, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 9, Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 6, Αμπρίνες 10, Πάρκερ 9, Γιοκουμπάιτις 6, Πάρα