Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα: Μαγεία Ρούμπιο στο ΟΑΚΑ για το 0-17 της Μπάρτσα (video)

2024-03-22T21:04:00+00:00 2024-03-22T21:18:38+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Mar/24 21:04

Ο Ρίκι Ρούμπιο έκανε τα… μαγικά του και βοήθησε την Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο ημίχρονο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ρίκι Ρούμπιο έβαλε καλαθάρα κι η Μπαρτσελόνα ξέφυγε πριν το ημίχρονο.

Ο “Ρίκι” έκανε τα δικά του στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό, η Μπαρτσελόνα κατάφερε και ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το “τριφύλλι” θα κληθεί να απαντήσει ξεκινώντας από την άμυνά του.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη δεύτερη περίοδο, οι “Μπλαουγκράνα” έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, τρέχοντας ένα 0-17 σερί.

Συγκεκριμένα, από το 24-23 και το προβάδισμα των γηπεδούχων, η “Μπάρτσα” έβρισκε πόντους κυρίως από το ζωγραφιστό με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ (9π. 3 ριμπ.) και τον Γιαν Βέσελι (9π.) και φυσικά τον Ρίκι Ρούμπιο (4π.), ο οποίος έδωσε μία φάση από τον… μαγικό κόσμο του.

Ο Ρούμπιο κατέβασε τη μπάλα στο 24-32, πέρασε εύκολα τον Μάριους Γκριγκόνις στην άμυνα με μία εκπληκτική ντρίμπλα πίσω από την πλάτη και σημείωσε ένα δύσκολο σουτ από τα τέσσερα περίπου μέτρα για να ανεβάσει τη διαφορά στους δέκα πόντους.

Για το τριφύλλι, ο Κέντρικ Ναν ήταν αυτός που μαζί με τον Ντίνο Μήτογλου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, με τον Αμερικανό σκόρερ να βάζει 11 πόντους και τον Έλληνα φόργουορντ να σημειώνει 9 με 3 ριμπάουντ.

Οι “πράσινοι” μάλιστα κατάφεραν να μειώσουν στους 12 πόντους με καλάθι του Τζέριαν Γκραντ στην εκπνοή, για να κάνει το 34-46.