Μπαρτσελόνα: Πέρασε από το Μόναχο και έφτασε στις 21 νίκες

2024-03-28T22:22:00+00:00 2024-03-28T23:03:39+00:00.

28/Mar/24 22:22

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε εύκολα τη Μπάγερν στο Μόναχο με 79-87, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Κανένα πρόβλημα για τη Μπαρτσελόνα στο Μόναχο, με τους Ισπανούς να επικρατούν της Μπάγερν με 79-87, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές είχαν το πάνω χέρι από την αρχή του ματς, με την διαφορά να ξεπερνά και τους 20 (21-43), την ώρα που οι Βαυαροί είχαν εμφανές επιθετικό πρόβλημα.

Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 21-11 και παραμένει σε τροχιά τετράδας, ενώ η Μπάγερν (13-19) παραμένει ”ζωντανή” για μία θέση στα play-in μετά τις ήττες των Βαλένθια και Παρτιζάν.

Πάρκερ, Βέσελι και Λαπροβίτολα έδειξαν τον δρόμο στους νικητές με 41 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ιμπάκα ξεχώρισε από πλευράς ηττημένων με 17 πόντους-12 ριμπάουντ.

Στο πρώτο ματς, η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει με 98-59. Για την 33η αγωνιστική, η Μπάγερν υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (5/4), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μακάμπι (4/4).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο εύστοχα στο ματς και σχεδόν άμεσα μπήκε σε ρόλο οδηγού, με τον Λαπροβίτολα να δείχνει τον δρόμο. Την ίδια ώρα, η Μπάγερν είχε 3/11 δίποντα και τον Λούτσιτς στους 8 πόντους, όμως ο Ερνανγκόμεθ έγραψε το 19-25 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Πάρκερ μπήκε στην εξίσωση και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 19-34 στο 13′, με τους Βαυαρούς να έχουν 5/20 σουτ. Και πήγαν στο 6/26, με την Μπαρτσελόνα να εδραιώνεται στον ρόλο οδηγού με +22 (21-43). Η Μπάγερν μείωσε σε 27-43, για το 30-47 στο ημίχρονο.

Η Μπάγερν αποφάσισε να αντιδράσει και με τον Ιμπάκα μείωσε σε 36-48, όμως γρήγορα το σκηνικό έγινε ξανά όμοιο με αυτό του πρώτου μέρους. Ο Πάρκερ ήταν ο κύριος λόγος για το επιμέρους 7-16 που ακολούθησε για το 43-64 στο 27′, πριν κλείσει η περίοδος στο 53-71.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μείωσαν σε 63-74 στο 33′, όμως έχασε διπλή ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10, πριν αυτό γίνει στο 38′ με 75-83. O Λούτσιτς έκανε το 77-83 στο 39′, αλλά ο χρόνος ήταν υπέρ των Ισπανών, για να πάρουν τη νίκη με 79-87.

Πού κρίθηκε

Η Μπάγερν έκανε την αντεπίθεσή της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Μπαρτσελόνα είχε πάντα τις λύσεις για να διατηρήσει την διαφορά.

Ο Λαπροβίτολα είχε 14 πόντους (5/9 σουτ, 2/2 βολές) και 3 κλεψίματα, ενώ από τα δικά του χέρια ήρθε το καλάθι της Μπαρτσελόνα για το 77-85 στο -49”.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-47, 53-71, 79-87

Μπάγερν (Λάσο): Ουέιλερ-Μπαμπ 17, Φρανσίσκο 8, Έντουαρντς 6, Βάιντεμαν, Ράντοντσιτς 1, Μπονγκά 9, Μπολμάρο, Λούτσιτς 13, Ιμπάκα 17, Βίμπεργκ 2, Χάρις 6, Καρτσένκοφ

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 12, Μπριθουέλα 3, Ρούμπιο 6, Κάλινιτς 8, Σατοράνσκι 9, Ερνανγκόμεθ 9, Λαπροβίτολα 14, Αμπρίνες 3, Πάρκερ 15, Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα