Μπασκόνια – Εφές 76-97: Τα πήρε όλα με Λάρκιν και “βλέπει” Play-In!

28/Mar/24 22:28 March 28, 2024

gadamopoulos

28/Mar/24 22:28

Shane Larkin Anadolu Efes Baskonia

“Διπλός” θρίαμβος της Εφές στη Βιτόρια, καθώς όχι μόνο διέλυσε τη Μπασκόνια, αλλά κάλυψε και το -7 της ήττας στον 1ο γύρο. Στο 15-17 οι Τούρκοι, στο 16-16 οι Βάσκοι, δύο «στροφές» πριν το φινάλε της ρέγκιουλαρ σίζον.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η εκτός έδρας… «αναγέννηση» της Εφές ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Η πρωταθλήτρια Τουρκίας έφτασε το βράδυ της Πέμπτης (28/3) στη Βιτόρια μετρώντας οκτώ σερί ήττες μακριά από την Κωνσταντινούπολη (είχε 2-13), όμως «βροντοφώναξε» ότι είναι παρούσα.

Η ομάδα του κόουτς Μιγιάτοβιτς πρόσφερε μία σπουδαία παράσταση στο «άντρο» της Μπασκόνια και επικρατώντας εμφατικά με 97-76, πέτυχε έναν διπλό θρίαμβο. Οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτη τον Σέιν Λάρκιν, με 28π. και την έκτη νίκη τους στα οκτώ τελευταία ματς στην Ευρωλίγκα, έφτασαν σε ρεκόρ 15-17 και «βλέπουν» Play-In, καθώς είναι πια μόνοι τους στη 10η θέση.

Μάλιστα, όχι μόνο πλησίασαν στη μία νίκη τους 9ους Βάσκους, οι οποίοι «έπεσαν» στο 16-16, αλλά κάλυψαν και το -7 της ήττας τους από την ισπανική ομάδα στον 1ο γύρο στην Πόλη! Το εκπληκτικό 28-8 της Εφές στην τρίτη περίοδο, για το +24, έκρινε τα πάντα, με μπροστάρη στο ίδιο διάστημα τον Οσμάνι (15π.).

Εκείνος που «κουβάλησε» τους φιλοξενούμενους κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο εξαιρετικός Κλάιμπερν, με 20π.. Για τη Μπασκόνια, που υπέστη τρίτη σερί ήττα και έχασε στο «σπίτι» της για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερις εντός έδρας νίκες, ο Χάουαρντ είχε 15π. αλλά με 3/11 σουτ, ενώ ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ πρόσθεσε 13π., όμως δεν βοήθησε στη δημιουργία (μόλις μία ασίστ).

Για την επόμενη, 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια φιλοξενείται στις 5/4 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, ενώ η Εφές παίζει την ίδια μέρα στην έδρα της Φενερμπαχτσέ.