Μπαρτσελόνα – Μακάμπι 92-89: Ο Λαπροβίτολα την έστειλε στα playoffs

2024-04-04T22:32:44+00:00 2024-04-05T10:26:03+00:00.

04/Apr/24 22:32

laprovittola-maccabi

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία δραματική νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με μεγάλο τρίποντο του Λαπροβίτολα στο τέλος. Και μαθηματικά στα playoffs οι νικητές.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι, η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 92-89, για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έκλεισε θέση στα playoffs.

Οι Ισπανοί χρειάστηκαν ένα μεγάλο τρίποντο του Λαπροβίτολα πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ένα άστοχο τρίποντο του Μπόλντγοϋιν αμέσως μετά για τη νίκη.

Βέσελι και Αμπρίνες με 17 πόντους ξεχώρισαν, όπως και ο Πάρκερ με 14, όμως ο Λαπροβίτολα έκανε την διαφορά με 15 πόντους-9 ασίστ. Από την άλλη, ο Μπόλντγουϊν είχε 22 πόντους.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 22-11 της βαθμολογίας και παραμένουν στην τετράδα, ενώ με ήττα της Φενέρ την Παρασκευή (5/4) από την Εφές, θα εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας.

Όσο για τους ηττημένους που μετρούν πλέον ρεκόρ 19-14, είναι οριστικά έβδομοι, ό,τι κι αν γίνει στα επόμενα ματς, επομένως θα παλέψουν στα play-in για μία θέση στην οκτάδα.

Αυτό το παιχνίδι είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός είναι και μαθηματικά στα playoffs, για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2018/19.

Στο πρώτο ματς, η Μπαρτσελόνα είχε κερδίσει με 90-92. Για την 34η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από τη Βιλερμπάν (12/4), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται την Αρμάνι (11/4).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Από ανατροπή σε ανατροπή και ντέρμπι

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 15-8, με την Μακάμπι να έχει 4/14 σουτ.  Γρήγορα, όμως, το σκηνικό άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 19-19 με τον ΝτιΜπαρτολομέο στην πρώτη περίοδο. Και δεν έμειναν εκεί, για να πάρουν το προβάδισμα με +7 (23-30). Αμπρίνες και Ντα Σίλβα έδωσαν σκορ στους γηπεδούχους και από το 25-35 φτάσαμε στο 44-43 του ημιχρόνου. Η ”μάχη” συνεχίστηκε μέχρι και το 23′ (49-50) με τον Πάρκερ να βγαίνει μπροστά για την Μπαρτσελόνα και να πηγαίνει το σκορ στο 69-59 στο 28′, με τους Ισπανούς να έχουν επιθετική πολυφωνία, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 70-63. Για μία ακόμα φορά, είχαμε ανατροπή με τη Μακάμπι να παίρνει το προβάδισμα με 75-78 και με 80-85 στο 36′. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με 9-0 (89-85),  με τη Μακάμπι να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 3′. Ο Μπόλντγουϊν ισοφάρισε σε 89-89 στο -27”, με τον Λαπροβίτολα να βάζει το σουτ της νίκης στο -5” για το 92-89, με τον Μπόλντγουϊν να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Πού κρίθηκε

Η Μακάμπι έκανε το 80-85 στο 36′, αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 9-0 για το 89-85 στο 39′, με τον Λαπροβίτολα να βάζει ΤΟ σουτ στο -5”, που αποδείχθηκε νίκης.

Παίκτης-κλειδί

Ο Λαπροβίτολα ήταν ο ήρωας των νικητών με 15 πόντους (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 9 ασίστ, μαζί με το σουτ νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 44-43, 70-63, 92-89

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 10, Βέσελι 17, Μπριθουέλα, Ρούμπιο 4, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 2, Ερνανγκόμεθ 9, Λαπροβίτολα 15, Αμπρίνες 17, Πάρκερ 14, Ναντζί, Γιοκουμπάιτις

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ 6, Ουέμπ 5, Μπράουν 6, Μπόλντγουϊν 22, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 12, Ριβέρο 8, Κοέν, Τόμασον, Νίμπο 14, Μπλατ 9, Κόλσον 7