Εφές: Διέλυσε τον Ερ. Αστέρα και τερμάτισε ένατη

2024-04-11T21:21:07+00:00 2024-04-11T23:44:26+00:00.

Μάνος Φυρογένης

11/Apr/24 21:21

Η “ξεγραμμένη” Εφές έκανε… πλάκα στον Ερυθρό Αστέρα (100-55) και έκλεισε θέση (9η ό,τι και να γίνει) για τα play-in.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Το βράδυ της Πέμπτης (11/4) στη “Sinan Erdem Arena” υπήρχε η Εφές που “καιγόταν” για τη νίκη και ο Ερυθρός Αστέρας – καιρό τώρα αποκλεισμένος – που πήγε στην Τουρκία για την αξιοπρέπειά του. Και το τεράστιο διεκύβευμα της μιας πλευράς έναντι της αδιάφορης αντίπερα όχθης, έπαιξε το ρόλο του.

Η Εφές έκανε… φύλλο και φτερό τους Σέρβους (100-55) σε ένα ματς με αρκετή ένταση και τρεις αποβολές, κλείνοντας θέση για τα play-in. Εκεί θα περιμένει τη Βίρτους ή τη Μπασκόνια (με πλεονέκτημα έδρας) για να διεκδικήσει την είσοδό της στα play offs.

Απίθανος Ελάιζα Μπράιαντ, έβαλε 26 πόντους σε 21’25” παίρνοντας τους Τούρκους από το χέρι και οδηγώντας τους στο θρίαμβο. Είχε 19 πόντους με 5/5 διπ. και 19 PIR μονάχα στη δεύτερη περίοδο, στους 26 σταμάτησε συνολικά.

Απίθανη αντίδραση όταν στριμώχτηκε για τα καλά στα σχοινιά η Εφές. Από τη 16η θέση πρόλαβε να σκαρφαλώσει στην 9η.

Δείτε τα Στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Επιβλητική από το ξεκίνημα

Τίποτα δεν έδειχνε στην εκκίνηση του παιχνιδιού ότι θα ακολουθούσε… καταιγίδα (15-11 α’ περίοδος) και το χεράκι του σε αυτή έβαλε ο Ελάιζα Μπράιαντ.

Ο Αμερικανός ήθελε να πετάξει πάνω από την Εφές το άγχος και το κατάφερε αρκετά νωρίς. Ο Μπράιαντ το πήρε πάνω του και δεν σταμάτησε να “πυροβολεί” το αντίπαλο καλάθι. Με 19 (!) δικούς του πόντους σε οκτώ μόλις λεπτά, “καθάρισε” από νωρίς την υπόθεση πρόκριση (45-31 ημίχρονο).

Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο εκτοξεύτηκε. Η Εφές δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι, τα νεύρα κυρίευσαν τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα (αποβλήθηκαν Τεόντοσιτς, Μπολομπόι και Ταρίκ Τζόουνς για τους γηπεδούχους), στο τέλος της βραδιάς όμως τίποτα δεν μπορούσε να κλέψει τη δόξα από την Εφές.

Από τη 16η θέση οι Τούρκοι πρόλαβαν να επιβιβαστούν στο “τρένο” με την εποχή Μιγιάτοβιτς να γράφει 8-2 ρεκόρ.

Που κρίθηκε

Απόλυτη κυριαρχία για τους γηπεδούχους που κατέβασαν 42 ριμπάουντ και είχαν 23 ασίστ για οκτώ λάθη.

Παίκτης-Κλειδί

Δεν χωρά αμφιβολία. Απολαυστικός ο Ελάιζα Μπράιντ με 26 πόντους (10/17 σουτ εντός πεδιάς).

Τα Δεκάλεπτα: 15-11, 45-31, 76-44, 100-55

Έβδομη Μακάμπι, εκτός 10άδας η Αρμάνι

Το παιχνίδι στην Τουρκία και η εμφατική επικράτηση της Εφές κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα είχε μετατρέψει σε διαδικαστικό χαρακτήρα, ως προς το βαθμολογικό διακύβευμα, τον αγώνα της Μακάμπι απέναντι στην Αρμάνι που για μία ακόμα χρονιά έμεινε εκτός 10άδας.

Οι Ισραηλινοί στη νέα τους έδρα (Beogradska Arena) χάρις την καλή τους τρίτη περίοδο, λύγισαν τους αδιάφορους εν τέλει Ιταλούς (92-86) και τερμάτισαν οριστικά και αμετάκλητα στην 7η θέση παίζοντας με πλεονέκτημα έδρας απέναντι σε Βίρτους ή Μπασκόνια με πλεονέκτημα έδρας.

Η Μακάμπι φαντάζει ως η πιθανότερη αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα play offs στη διασταύρωση του 2-7.

Τεόντοσιτς εκτός ελέγχου: Αποβλήθηκε και πήρε το διαιτητή στο… κυνήγι (video)