Ολυμπιακός: Η “σκληρή μηχανή” του… έλιωσε τη Μπάρτσα και τον έκανε ΑΦΕΝΤΙΚΟ της σειράς

2024-04-24T23:12:40+00:00 2024-04-24T23:41:57+00:00.

gadamopoulos

24/Apr/24 23:12

Williams Goss - Olympiacos - Barcelona

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 77-75 στη Βαρκελώνη, πέτυχε το “μπρέικ” στο Game των playoffs της Ευρωλίγκα, “έκλεψε” το αβαντάζ έδρας και έκανε το πρώτο βήμα για το Final Four!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Τι κι αν απουσίαζε ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου; Τι κι αν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ αγωνίστηκε μόλις 5΄; Ο Ολυμπιακός και η καλοδουλεμένη μηχανή του «μίλησαν» το βράδυ της Τετάρτης (24/4) και στην κορυφαία έδρα της φετινής Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να «αλώσουν» το «Παλάου Μπλαουγκράνα» – όπου φέτος η Μπαρτσελόνα είχε ρεκόρ 15-2 στην κανονική περίοδο – και νικώντας με 77-75, πέτυχαν το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών! Παράλληλα, «έκλεψαν» με το… καλησπέρα το αβαντάζ έδρας και έκαναν το πρώτο βήμα για το Final Four του Βερολίνου.

Η γνωστή πολυφωνία – και παρά το «ήσυχο» βράδυ του Πίτερς (1π.) – οι πολλοί πρωταγωνιστές και η ανθεκτικότητα των «κόκκινων» έκριναν το ματς ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι έκαναν τις προσπάθειες «επιστροφής». Οι Πειραιώτες, με το σπουδαίο ματς του Ουίλιαμς-Γκος (15π.), τη μεγάλη βραδιά του Πετρούσεφ (12π.) πριν τραυματιστεί στο γόνατο στο 39΄ και την κυριαρχία του Φαλ (11π.), ξέφυγαν με 60-47 στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, άντεξαν δις, αρχικά όταν η Μπάρτσα (Ερνανγκόμεθ και Πάρκερ από 13π.) πλησίασε στο 61-58 του 33΄, με τους Κάνααν (14π.) και ΜακΚίσικ (9π.) να «γράφουν» το 69-59! Ακόμη και μετά το 8-0 των Ισπανών, όμως, για το 69-67 του 37΄, ένα τρίποντο του Κάνααν και τρεις σημαντικοί πόντοι του «Μίλου» τον κράτησαν μπροστά και του χάρισαν έναν θρίαμβο στην Καταλονία.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Σούπερ Φαλ, αλλά…

Εντυπωσιακή ήταν η αφετηρία του Ολυμπιακού τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Στην «πίσω» πλευρά του παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη Μπάρτσα σε 0/5 σουτ ως το 4΄ και προηγήθηκαν με 6-0, με 6π. του Μουσταφά Φαλ! Οι Πειραιώτες πήραν άλλους 5π. από τον Ουίλιαμς-Γκος για το 11-4, όμως η άνοδος του Πάρκερ, με 9π. για τους Καταλανούς, έφερε την ομάδα του στο -1 (13-12) του 8΄. Οι 10π. του Φαλ στο δεκάλεπτο, πάντως, διατήρησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 19-18.

Σόου Πετρούσεφ

Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να γίνεται… τρελός στη δεύτερη περίοδο και αυτό, έστω και προσωρινά, φάνηκε να ευνοεί τους γηπεδούχους. Οι «μπλαουγκράνα», με τον Αμπρίνες να φτάνει τους 8π., προσπέρασαν με 28-25 στο 13΄, όμως η συνέχεια άνηκε στην ενέργεια του πάγκου του Γιώργου Μπαρτζώκα. Αρχικά με τον Ράιτ (4π.), αλλά κυρίως με το μεγάλο ματς του Πετρούσεφ, ο οποίος σκόραρε 12π. στην περίοδο και έφερε τον Ολυμπιακό στο +10 (44-34), πριν από το 44-35 της ανάπαυλας, χάρη και στα εννέα λάθη των Ισπανών.

Ώρα Ουίλιαμς-Γκος και… ανθεκτικότητα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «χτίζει» πάνω στο μομέντουμ του πρώτου μέρους και βρήκε νέο πρωταγωνιστή στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά και σκοράροντας 8π. στην περίοδο, έφερε την ομάδα του στο +13, με 60-47 στο 27΄! Η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 7-0 για να μειώσει στο 60-54 του 29΄, πριν το 61-58 του 33΄ αλλά και τη νέα «κόκκινη» αντεπίθεση και το σασπένς στο φινάλε.

Πού κρίθηκε: Παρά τις εννέα χαμένες βολές (18/27), ο Ολυμπιακός είχε 63% στα δίποντα (22/35 – 18/38 και 47% οι γηπεδούχοι) και πέντε παίκτες με 9+ πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων και ολοκλήρωσε το ματς με 15π., 3/5διπ., 2/4τριπ., 3/4βολ., δύο ασίστ αλλά και τέσσερα λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77.

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 3, Ρούμπιο 10 (2/5τριπ., 7ασ.), Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι, Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 9 (1/6τριπ.), Αμπρίνες 11 (3/7τριπ.), Πάρκερ 13 (3/8διπ., 1/3τριπ., 7ριμπ.), Γιοκουμπάιτις 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (0/1διπ., 5ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 15 (2/4τριπ.), Ράιτ 4, Κάνααν 14 (3/7τριπ.), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 11 (5/6διπ., 4ριμπ.), Μπρανζτέικις 2, Πίτερς 1, Πετρούσεφ 12 4/4διπ., 5ριμπ.), Μιλουτίνοφ 3, Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (4/6διπ., 0/2τριπ., 4ασ.).