2024-04-30T23:35:05+00:00 2024-05-01T01:39:39+00:00.

Μάνος Φυρογένης

30/Apr/24 23:35

Olympiacos - Bartzokas

Η Μπαρτσελόνα ανέκτησε το αβαντάζ της έδρας στην παράταση του τρίτου αγώνα με τον Ολυμπιακό και ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήταν ιδιαίτερα ενοχλημένος από τον τρόπο που κρίθηκε το παιχνίδι.

Της Eurohoops Tem/ info@eurohoops.net

“Αίμα και άμμος” ένα ακόμα ματς της σειράς του Ολυμπιακού με τη Μπαρτσελόνα. Μετά από μάχη 45 λεπτών, η Μπαρτσελόνα πήρε πίσω το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από το Final Four του Βερολίνου.

Αυτοχειρία για τους Πειραιώτες τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση αφού δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Γιώργος Μπαρτζώκας εμφανίστηκε κάπως εκνευρισμένος στη flash interview τονίζοντας πως: “Αν το τελευταίο σουτ του αγώνα, κάποιος το κάνει και πηδάει από εδώ, εκεί (σ.σ έκανε χαρακτηριστική κίνηση)…Είναι πολύ αμφισβητούμενο αν ήταν φάουλ, έκρινε το παιχνίδι. Φυσικά κάναμε κάποια λάθη στο τέλος. Επιτρέψαμε τρία ελεύθερα σουτ και τα έβαλαν όλα γιατί έχουν καλή ομάδα. Δεν μπορώ να το κριτικάρω αυτό”, κατέληξε ο προπονητής του Ολυμπιακού και αποχώρησε.

Δείτε την επίμαχη φάση, που έκρινε τον νικητή στο Game 3 της συναρπαστικής σειράς του Ολυμπιακού με την Μπαρτσελόνα (1-2).

Στη συνέντευξη Τύπου, πρόσθεσε:

Τίποτα δεν συνέβη που δεν περιμέναμε σε τέτοια παιχνίδια. Είχαμε περισσότερη πίεση από ότι έπρεπε και κάναμε κάποια λάθη, κυρίως αμυντικά. Κάποιες αποφάσεις που πήραμε και ήταν πιο εξεζητημένες από το να μείνουμε στο πλάνο μας. Όλα ήταν εναντίον μας, είχαμε δύο buzzer beater. Ήταν ένα πολύ περίεργο σφύριγμα όμως η φάση κάτω από τη μπασκέτα. Οι διαιτητές μετρούν 1,2,3,4,5 και η μπάλα ήταν ακόμα στον Σατοράνσκι και δεν έδωσαν τη μπάλα σε εμάς. Ήταν παράβαση πέντε δευτερολέπτων. Μετά σκόραραν, ισοφάρισαν και φυσικά το τελευταίο σουτ. Δεν είναι η δουλειά μας να κριτικάρουμε άλλους ανθρώπους αλλά όταν κάποιος πηδάει και ταξιδεύει στον αέρα με το άλμα και το παιχνίδι κρίνεται από αυτό… Είναι κάποιου άλλου η ευθύνη να αποφασίσει αν ήταν σωστή ή λάθος η απόφαση.

Όπως και να ‘χει συγχαρητήρια στη Μπαρτσελόνα, έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι και θα είμαστε έτοιμοι να το κερδίσουμε.”

Για το κακό ποσοστό στα μακρινά σουτ και αν υπάρχει κάποιο… μυστικό, ανέφερε πως:
“Μπήκαμε στο τρίτο δεκάλεπτο επηρεασμένοι από την επίθεση και είχαμε κακές αποφάσεις στην άμυνα. Πρέπει να έχουμε καλύτερη επικοινωνία, αλλά κι αυτοί είναι μεγάλοι παίκτες και έβαλαν πολύ δύσκολα σουτ. Δεν υπάρχει συνταγή για το σουτ. Είναι θέμα διαχείρισης, πρέπει να δημιουργήσεις ανοιχτά σουτ. Εμείς έχουμε κάποιους πολύ καλούς σουτέρ. Ο Κάνααν είχε 0/5. Προφανώς για να ανοίξεις το παιχνίδι πρέπει να βάλεις και σουτ. Θα μπορούσαμε να είχαμε ένα καλύτερο ποσοστό στο γήπεδό μας. Πρέπει να δείξουμε εμπιστοσύνη στους παίκτες όπως κάνουμε όλη τη χρονιά και εκείνοι να την ανταποδώσουν με καλύτερα ποσοστά
είπε με ένα κάποιο μειδίαμα στο πρόσωπό του ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

“Θα μπορούσαν να γίνουν και όλα αντίθετα, εγώ παίρνω τις αποφάσεις πριν το τελικό αποτέλεσμα. Τα περισσότερα από τα ριμπάουντ που πήραν οι αντίπαλοί μας ενώ είχαμε ψηλή πεντάδα, παίζει ρόλο και η συγκυρία. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει άλλες αποφάσεις και οι παίκτες και εγώ κατέληξε αποφεύγοντας να αναφερθεί στον Μιλουτίνοφ και το γεγονός πως δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο στο Game 3.

Γκριμάου: “Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα”

“Ήταν ένα σκληρό και κλειστό παιχνίδι. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Βρήκαμε κάποιες καταστάσεις στο τέλος, αλλά ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα και μπορέσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι”, σχολίασε αρχικά ο τεχνικός των “μπλαουγκράνα” ενώ δεν έκανε κάποιο σχόλιο για την περιβόητη τελευταία φάση.

“Κάθε παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο, το βλέπουμε και στη σειρά αυτή. Όλα τα ματς πιστεύω θα είναι έτσι. Για το φάουλ του Πετρούσεφ, το είδα μόνο στο cube”.