Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 92-58: Πάρτι ισοφάρισης στο ΣΕΦ και πάει Βαρκελώνη να γράψει ιστορία!

2024-05-02T20:27:39+00:00 2024-05-02T23:54:33+00:00.

gadamopoulos

02/May/24 20:27

Olympiacos - Barcelona - McKissic

Οι “ερυθρόλευκοι” διέλυσαν τη Μπάρτσα, ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 και την οδήγησαν στην Καταλονία για να γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία των playoffs που θα νικήσουν εκτός έδρας σε Game 5.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ένας Ολυμπιακός… να «τον πιείς στο ποτήρι», αρνήθηκε να γευτεί το πικρό «ποτήρι» του αποκλεισμού και όχι μόνο «επιβίωσε» στη σειρά των  προημιτελικών της Ευρωλίγκα, αλλά έστειλε το βράδυ της Μ. Πέμπτης (2/5) και ηχηρό μήνυμα στη Μπαρτσελόνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν τους Καταλανούς στο ΣΕΦ με 92-58, ισοφάρισαν σε 2-2 και θα ταξιδέψουν την επόμενη εβδομάδα στη Βαρκελώνη για να γίνουν  η πρώτη ομάδα στην ιστορία των playoffs που θα νικήσουν εκτός έδρας σε Game 5!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «πάτησε» τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 32-14, χάρη στο μεγάλο ματς των ΜακΚίσικ (21π.), Φαλ (12π.) και την πολυφωνία με Πετρούσεφ (10π.) Κάνααν και Ουίλιαμς-Γκος (από 11π.) και σημείωσαν ρεκόρ στη σεζόν – αλλά και ρεκόρ στην ιστορία τους στην ποστ σίζον – με 53π. ως το ημίχρονο (53-37)!

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για τα καλά στο τρίτο δεκάλεπτο «τελείωσαν» το ματς από το 30΄ (72-47), ενώ έφτασαν και τη διαφορά στο +34 (84-50) στο 36΄, εν μέσω αποθέωσης από το κοινό τους, που ζήτησε την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Αγωνία στο «κόκκινο» στρατόπεδο για τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος σκόραρε τρίποντο και φάουλ στη δεύτερη περίοδο για το 29-23, αλλά γύρισε το πόδι του και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο παιχνίδι, ενώ παρκέ δεν πάτησε και ο Μόουζες Ράιτ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Παρών ο Φαλ, (ημι)απούσα η άμυνα…

Η ξεκάθαρη επιλογή του Ολυμπιακού να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι έφερε αποτέλεσμα, αφού ο Φαλ πέτυχε τους 10 από τους 12π. της πρώτης περιόδου στο πεντάλεπτο! Ο Γάλλος δεν είχε αντίπαλο, όμως ο ίδιος και οι συμπαίκτες του δεν είχαν λύσεις στην άμυνα. Η Μπάρτσα ξέφυγε 19-12 στο 5΄ και χρειάστηκε να την κρατήσουν στο μηδέν οι γηπεδούχοι για 3,5 λεπτά, ώστε το προβάδισμά της να περιοριστεί στο 23-21 του 10΄. Οι Καταλανοί είχαν τον Βέσελι με 7π. και συνολικά 10/15 σουτ στην περίοδο.

«Εκτόξευση» με ΜακΚίσικ-Πετρούσεφ!

Το μομέντουμ έδειχνε υπέρ των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα και επιβεβαιώθηκε στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε ένα σερί 17-0, κράτησε τη Μπαρτσελόνα σε 3π. ως το 17΄ και ξέφυγε με 45-26, ολοκληρώνοντας εντυπωσιακά ένα επιμέρους σκορ 26-3! Οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν την ομάδα του Γκριμάου σε 5/15 σουτ και πέντε λάθη στο δεκάλεπτο, είχαν επτά επιθετικά ριμπάουντ και έφτασαν στο 53-37 της ανάπαυλας χάρη σε 11π. του ΜακΚίσικ και 8π. του Πετρούσεφ στην περίοδο!

Νέα «καυτή» αφετηρία και… τέλος!

Οι Πειραιώτες δεν είχαν καμία διάθεση για ισπανικό comeback και το απέδειξαν πάλι με φοβερό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεκάλεπτο με 8-0 ως το 24΄, ξέφυγαν με 61-37 και ενώ συνέχισαν με τον ίδιο εξοντωτικό ρυθμό στην άμυνα, βρήκαν άλλη μία λύση στην άλλη πλευρά του παρκέ. Ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου σκόραρε 3/4τριπ. και έφερε τον Ολυμπιακό στο +25 (72-47) του 30΄, που έβαλε πρόωρα τέλος στο ματς!

Πού κρίθηκε: Στο εκπληκτικό 32-14 του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, που έβαλε τέλος σε κάθε προσδοκία της Μπαρτσελόνα για επιστροφή και πρόκριση, αλλά και 12/24τριπ. των γηπεδούχων (η Μπαρτσελόνα είχε 5/22 και 22,7%).

Παίκτης-κλειδί: Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε season-high με 21π. (είχε 20π. κόντρα στη Ζαλγκίρις) και ολοκλήρωσε το ματς με 6/7διπ., 3/4τριπ. και 3/3βολ., 6ριμπ., 2ασ. και 2κλεψ. σε 27΄!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος 11 (3/4τριπ., 4ασ.), Κάνααν, 11 (3/5τριπ.) Λαρεντζάκης 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 12 (6/7διπ., 5ριμπ.), Παπανικολάου 9 (3/6τριπ.), Πίτερς 4 , Πετρούσεφ 10, Μιλουτίνοφ 8 (3/4διπ., 11ριμπ.), ΜακΚίσικ 21 (6/7διπ., 2/4τριπ.).

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 9, Μπριθουέλα 3 (1/6διπ., 0/4τριπ.), Ρούμπιο 3 (1/2τριπ.), Κάλινιτς 2 (1/3διπ., 0/3τριπ., 6ριμπ.), Σατοράνσκι 6, Ερνανγκόμεθ 5 (1/διπ.), Λαπροβίτολα 5 (1/3τριπ.), Αμπρίνες 3 (1/4τριπ.), Πάρκερ 10 (2/3τριπ.), Νάτζι 6, Γιοκουμπάιτις 2 (1/5διπ., 0/1τριπ.).