Σακίλ ΜακΚίσικ: Ο (απρόβλεπτος) πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στα playoffs!

2024-05-10T10:42:31+00:00 2024-05-10T10:42:31+00:00.

10/May/24 10:42

Olympiacos - McKissic

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε καταπληκτικά playoffs και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στη σειρά με την Μπαρτσελόνα!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ούτε ο Άλεκ Πίτερς, ούτε ο Αϊζάια Κάνααν ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού στα playoffs όπως στην κανονική περίοδο.

Οι δύο Αμερικανοί ήταν και οι μοναδικοί παίκτες του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων στην κανονική περίοδο (13.4 ο Πίτερς, 12.0 ο Κάνααν) αλλά στα playoffs έλαμψε το αστέρι του Σακίλ ΜακΚίσικ!

Στην πέμπτη του σεζόν με τον Ολυμπιακό, ο “Σακ Ατάκ” οδήγησε τους “ερυθρόλευκους” στην πρόκριση, σε μία πολύ ισορροπημένη επίθεση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Μπαρτζώκας για ΜακΚίσικ: Με τους ανθρώπους που σε έχουν βοηθήσει, δεν πρέπει να ‘σαι αχάριστος

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ μέτρησε 12.0 πόντους – από τους 5.9 που είχε στη δύσκολη σεζόν που πέρασε λόγω τραυματισμού στο ξεκίνημα – στα πέντε ματς με την Μπαρτσελόνα, σημειώνοντας μάλιστα και season high στο Game 4 με 21 πόντους στο θρίαμβο του Ολυμπιακού με 92-58.

Το ματς όμως που ο “Σακ Ατάκ” έγινε… viral για τους φίλους του Ολυμπιακού δεν ήταν άλλο από το πέμπτο και καθοριστικό στη Βαρκελώνη.

Με ένα καλάθι στο πρώτο ημίχρονο – το κάρφωμα στο τέλος της δεύτερης περιόδου – ο Σακίλ έβαλε εννιά συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα, ένα λέι απ και μία βολή, ακριβώς στο διάστημα που ο Ολυμπιακός πήρε το καθοριστικό προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και εντέλει τη μεγάλη νίκη!

Το μπλοκ του Κέντρικ Ναν και το κάρφωμα του Σακ ΜακΚίσικ στις κορυφαίες φάσεις του Τοπ10!

Ο ΜακΚίσικ είχε 12 πόντους στο Game 5 και σε όλα τα παιχνίδια συνέβαλλε επιθετικά με 9, 10, 8 και 21 στα υπόλοιπα ματς κατά σειρά.

Πρώτος και σε αξιολόγηση

Ο 33χρονος Αμερικανός ήταν επίσης πρώτος σε αξιολόγηση παίκτης του Ολυμπιακού, με 13.2 βαθμούς (PIR) και από κοντά ακολούθησαν οι Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ (13.0) με μικρότερη συμμετοχή σε λεπτά αφού ο αρχηγός έπαιξε σε δύο ματς και ο Σέρβος σε τέσσερα, αλλά ουσιαστικά μόνο στα δύο τελευταία.

Δεύτερος σκόρερ του Ολυμπιακού στα playoffs ήταν ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 10.6 πόντους, ακολούθησε ο Φίλιπ Πετρούσεφ με 10.2 και ο Κώστας Παπανικολάου με 10.0 (σε δύο ματς).

Κανείς δηλαδή από τους βασικούς σκόρερ των “ερυθρολεύκων” – Κάνααν και Πίτερς- δεν βρίσκονται εκεί, απόδειξη ότι ο Ολυμπιακός μπορεί φέτος να βγάλει πρωταγωνιστές από όλο το εύρος του ρόστερ του.

Ολυμπιακός: Μοναδική ομάδα με 5/6 νίκες σε Game 5!