Βήμα πρόκρισης για Μπάρτσα!

2016-03-31T22:33:42+00:00 2016-03-31T22:56:45+00:00.

31/Mar/16 22:33

Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα η οποία αποσυντόνισε πλήρως τη Μπάμπεργκ, η Μπαρτσελόνα πήρε πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη με 75-57 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας…

Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα η οποία αποσυντόνισε πλήρως τη Μπάμπεργκ, η Μπαρτσελόνα πήρε πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη με 75-57 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ο Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει τους περισσότερους παίκτες του σε καλή μέρα, με τους Ντόρσεϊ (8π, 9ρ), Τόμιτς (12π, 5ρ) και Αμπρίνες (13π) να ξεχωρίζουν. Καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η δεύτερη περίοδος, εκεί όπου οι Ισπανοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 25-11.

Πάλευε μόνος του ο Γουοναμέικερ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά δεν πήρε τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 12-9 στο 5′ χάρη στον πολύ θετικό Τζόι Ντόρσεϊ. Ο Αμερικάνος σέντερ ξεκίνησε βασικός και δικαίωσε πλήρως τον προπονητή του αφού έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι, έλεγξε τα ριμπάουντ και βοήθησε επιθετικά. Στη συνέχεια ωστόσο οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερο από 3 λεπτά, με τον Αμπρίνες να διακόπτει την αστοχία με σουτ από μέση απόσταση (14-9).

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τον Γουoναμέικερ, που μέχρι εκείνο το σημείο αγωνιζόταν σχεδόν μόνος του, να ευστοχεί σε τρίποντο από τη γωνία και να μειώνει το σκορ για λογαριασμό της Μπάμπεργκ στο 18-12.

Από το 22-19 της δεύτερης περιόδου και έπειτα ωστόσο επήλθε η ολική καττάρευση των Γερμανών! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα, πίεσε στην άμυνα και με τους Αμπρίνες και Ντόελμαν σε ρόλο εκτελεστή κατάφερε να “τρέξει” επί μέρους σκορ 16-2 και να ξεφύγει με 38-22. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι παίκτες του Τρινκιέρι υπέπεσαν σε συνολικά 7 (!) λάθη στη δεύτερη περίοδο ενώ έριξαν και τα ποσοστά τους με αποτέλεσμα να πάνε στο αποδυτήρια με το βαρύ 43-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε αφού σε κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν (47-29), η Μπαρτσελόνα είχε την απάντηση με τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά γύρω στους είκοσι πόντους (53-35). Οι διαδοχικοί πόντοι του Ντάνιελ Τάις έφεραν τη Μπάμπεργκ λίγο πιο κοντά (55-39, 27′), όμως και πάλι ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο +20 δια χειρός Περπέρογλου (59-39).

H τελευταία περίοδος μπορεί να ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ωστόσο η Μπάρτσα δεν κατέβασε ταχύτητα και με τους Τόμιτς και Αρόγιο να σκοράρουν από κάθε απόσταση ισοφάρισε τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διαφορά (67-43), με 6.44′ στο ρολόι. Το τάιμ άουτ του Τρινκιέρι δεν επηρέασε την εξέλιξη αφού οι όμορφες συνεργασίες και η πολύ κακή άμυνα της γερμανικής ομάδας κοντά στο καλάθι επέστρεψε στον Στράτο Περπέρογλου να διαμορφώσει το 73-51, μόλις 2.31′ πριν το τέλος.

To τελικό 75-57 βρήκε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να πανηγυρίζει μία απόλυτα δίκαιη νίκη και πλέον να έχει την κατάσταση στα χέρια της ταξιδεύοντας την επόμενη εβδομάδα στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 43-23, 59-41, 75-57