01/Apr/16 22:36

Ο Μπέρτανς “ξέρανε” τη Ρεάλ στην εκπνοή!

01 Apr 2016 2016-04-01T22:36:42+00:00.

- 01 Apr 2016

Η Λαμποράλ Κούτσα πέτυχε μία απίστευτη νίκη επί της Ρεάλ με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή του Ντάβις Μπέρτανς, 89-88, αφήνοντας έστω ένα μικρό παραθυράκι ελπίδας στον Ολυμπιακό για πρόκριση στα πλέι οφς. Αυτό θα γίνει άμα νικήσει την ΤΣΣΚΑ, χάσει η Μπάρτσα στο Κάουνας και νικήσει η Ρεάλ τη Χίμκι.

Η ομάδα των Βάσκων όμως είναι αυτή που με μία νίκη στο Μπάμπεργκ και ήττα της ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ θα πάρει την πρώτη θέση κι εδώ που τα λέμε την αξίζει με τις τρομερές της εμφανίσεις. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν και πάλι συγκλονιστικός με ένα φοβερό νταμπλ-νταμπλ (25 πόντοι, 10 ριμπάουντ, τρία κλεψίματα, τρεις ασίστ) κράτησε τη Λαμποράλ στα δύσκολα, ο Μάικ Τζέιμς με ένα μυθικό τρίτο δεκάλεπτο την έβαλε μπροστά και ο Μπέρτανς έκλεισε τον κύκλο.

Η Ρεάλ τιμωρήθηκε για την εμμονή της στο τρίποντο (14/37) παρότι έξι από αυτά την έβαλαν ξανά μπροστά στο σκορ μετά το 34’ αλλά ο κορυφαίος παίκτης της, Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο μοιραίος χάνοντας την καθοριστική βολή 4’’ πριν το τέλος. Η Ρεάλ πάντως μπορεί να περάσει απλά νικώντας τη Χίμκι και αποφεύγοντας τα υπέρ του Ολυμπιακού απίθανα σενάρια.

Η Ρεάλ μπήκε στο γήπεδο δείχνοντας πιο κεφάτη και με μεγαλύτερο κίνητρο από τη Λαμποράλ που είχε ήδη προκριθεί και είχε… καβάντζα το ματς στο Μπάρμπεργκ για να πάρει τη δεύτερη θέση. Η «Βασίλισσα» κυριάρχησε, προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο ακόμα και με 19-8, βρίσκοντας τη Λαμποράλ χαλαρή και τρομερά άστοχη στα σουτ δύο πόντων.

Είναι χαρακτηριστικό πως παρότι οι Βάσκοι μείωσαν σε 21-26 στο 14.10’’, αυτό έγινε με σουτ τριών πόντων, δύο από τα οποία έβαλε ο Μπουρούσης. Η Ρεάλ έκανε τη μεγαλύτερη της διαφορά μέσα στο επόμενο τρίλεπτο με 42-27 διάστημα στο οποίο η Λαμποράλ είχε 2/13 δίποντα! Μοιραία το ημίχρονο έκλεισε με καθαρό προβάδισμα της Ρεάλ, 46-36 (Μπουρούσης 10, Τζέιμς 7- Γιούλ 8, Ροντρίγκεθ 8, Ρίβερς 7).

Η εικόνα άλλαξε ολοκληρωτικά χάρη στον Μάικ Τζέιμς. Ο «εκρηκτικός» γκαρντ πέτυχε 14 πόντους μέσα σε ένα πεντάλεπτο ο αθεόφοβος και έβαλε με 21 προσωπικούς πόντους μπροστά τη Λαμποράλ με 57-55 στο 25’! Ποιος να το περίμενε μετά το πρώτο ημίχρονο. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Τζέιμς έφτασε τους 18 στο δεκάλεπτο (25 σύνολο με 6/6 τρίποντα) και μαζί με τον Μπουρούση αλλά κανείς άλλος, κράτησαν τη Λαμποράλ στο σκορ (67-67 στο 30’).

Με τη φόρα που πήρε η Λαμποράλ κατάφερε να ξεφύγει με 75-69 και την εμβρόντητη Ρεάλ έσωσε ο Γιούλ με δύο τρίποντα της απελπισίας στη λήξη δύο αντίστοιχων επιθέσεων (75-75 στο 34.10’) και συνέχισε ο Σέρχιο κι ο Ρέγιες με άλλα τέσσερα (82-87 με 5/5 του Ροντρίγκεθ). Ο Μπουρούσης πήρε όλες τις επιθέσεις της Λαμποράλ και φτάνοντας τους 25 πόντους έφερε το ματς στον πόντο (86-87). Ο Ροντρίγκεθ έβαλε μία βολή στα 4’’ πριν το τέλος κι αυτό αποδείχτηκε καταδικαστικό αφού έδωσε το δικαίωμα στον Μπέρτανς με ένα απίθανο τρίποντο να δώσει μία περήφανη νίκη στη Λαμποράλ!