“Πράσινη” ήττα και… Λαμποράλ Κούτσα!

2016-04-08T05:01:31+00:00 2016-04-07T23:25:32+00:00.

08/Apr/16 05:01

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο top 16 της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός! Η Εφές “έτρεξε” επί μέρους σκορ 30-20 στην τελευταία περίοδο και παρά την απουσία βαθμολογικού κινήτρου επικράτησε με 91-86…

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο top 16 της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός! Η Εφές “έτρεξε” επί μέρους σκορ 30-20 στην τελευταία περίοδο και παρά την απουσία βαθμολογικού κινήτρου επικράτησε με 91-86.

Τι σημαίνει αυτό; Οι “πράσινοι” τερμάτισαν 3οι στον όμιλο τους και για να βρεθούν στο Final 4 του Βερολίνου θα πρέπει να αποκλείσουν στα πλέι οφς την εξαιρετική φέτος Λαμποράλ. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης αλλά και της ελληνικής ομάδας ήταν ο Νικ Καλάθης ο οποίος με 14 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ “άγγιξε” το τριπλ-νταμπλ.

Συνολικά έξι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων!

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά γρήγορο ρυθμό αλλά και αστοχία για τους Τούρκους στα πρώτα λεπτά, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-2 μετά από τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Η αντίδραση της Εφές ήρθε άμεσα με καλάθια κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό και έτσι η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στον πόντο (13-12, 6′). Τα διαδοχικά τρίποντα του Μαρκίζ Χέινς ωστόσο, διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμα για τους “πράσινους” κάτι που δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (23-17).

H περιφερειακή άμυνα της Εφές ήταν… απαράδεκτη και οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα και με τους Διαμαντίδη και Φελντέιν να “πυροβολούν”, ανέβασαν τα ποσοστά τους στο 88% (8/9 τρίποντα) και το προβάδισμα στο +11 (35-24, 14′). Με τον ίδιο τρόπο όμως απάντησαν και οι γηπεδούχοι, αφού τα εύστοχα σουτ των Μπατούκ και Οσμάν έκλεισαν την ψαλίδα του σκορ στο 39-34.

Όπως υποδεικνύει και το ιδιαίτερα υψηλό σκορ, καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό δεν έδειξε διάθεση να παίξει άμυνα. Το νέο επιθετικό ξέσπασμα του Παναθηναϊκού και τα εντυπωσιακά καρφώματα του Τζέιμς Γκιστ στον αιφνιδιασμό χάρισαν σπάνιες στιγμές θεάματος και “έκλεισαν” το ημίχρονο στο 52-43.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι παίκτες της ελληνικής ομάδας συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι και με 11/12 τρίποτα (!) ξέφυγαν για πρώτη φορά με +13 (58-45, 23′). Το νεκρό διάστημα των επόμενων λεπτών ωστόσο επέτρεψε στην Εφές να τρέξει σερί 10-0 και να πλησιάσει σε 58-55 με το μομέντουμ να αλλάζει. Τα τρίποντα σταμάτησαν να μπαίνουν με την ίδια συχνότητα και το καλάθι του Οσμάν διατήρησε τους Τούρκους σε απόσταση μίας κατοχής (64-61, 28′). Στις επόμενες κατοχές οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και οι εύστοχες βολές του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα διαμόρφωσαν το 66-61 στο τέλος του δεκαλέπτου.

H τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό (74-67) όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με πολύ καλή άμυνα και τον Ερτέλ όχι απλά να αγωνίζεται αλλά να δίνει σπουδαίες λύσεις σε σκορ και δημιουργία, η Εφές αρχικά πλησίασε σε 76-74 και στη συνέχεια ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό (83-78), 2.37′ πριν τη λήξη. Οι “πράσινοι” ήταν πλέον εμφανές πως είχαν βγει εντελώς εκτός ρυθμού με την άμυνα τους να επιτρέπει στους αντιπάλους να σκοράρουν με κάθε τρόπο και τη διαφορά να ανοίγει στο 88-80 και μόλις 1.25′ να απομένει.

Ο Νικ Καλάθης με την εντυπωσιακή συνεισφορά του σε όλους τους τομείς (14π, 8ρ, 10ασ.) προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι αλλά πλέον ήταν πολύ αργά. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 91-86 και πλέον θα αντιμετωπίσει τη Λαμποράλ στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86