Η Μπάρτσα έσβησε τις “ερυθρόλευκες” ελπίδες

2016-04-08T05:02:17+00:00 2016-04-07T23:27:46+00:00.

08/Apr/16 05:02

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 66-59 τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας κι άφησε εκτός πλέι οφ τον Ολυμπιακό. Οι “μπλαουγκράνα” κατέλαβαν την τρίτη θέση και θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Το σενάριο πρόκρισης του Ολυμπιακού ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολο και ξεκινούσε (χρονικά) από το Κάουνας, εκεί όπου ήθελε νίκη της Ζαλγκίρις επί της Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Κάουνας έβαλε δύσκολα στους “μπλαουγκράνα”, οι οποίοι, όμως, έστω και δύσκολα κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό”, μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα άφησε εκτός συνέχειας και την Μπάμπεργκ. Κάπως έτσι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ τερμάτισε στην τρίτη θέση του Στ’ ομίλου και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να αιφνιδιάζουν την Μπαρτσελόνα στο πρώτο μέρος και με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 6 πόντων (34-28). Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην επίθεση, όπως προδίδουν κι οι 28 πόντοι του πρώτου ημιχρόνου αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Πάου Ρίμπας.

Ο Ισπανός γκαρντ που ήταν άποντος ως το 20′, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα. Η ευστοχία του έξω από τα 6μ75 ήταν άλλωστε το “κλειδί” στην ανατροπή (48-49) των Καταλανών, οι οποίοι βελτίωσαν την άμυνα τους στην τέταρτη περίοδο και δεχόμενοι μόλις 11 πόντους το συγκεκριμένο διάστημα, έφτασαν στη νίκη.