Με… μέταλλο για φάιναλ φορ η “Λόκο” του Μπαρτζώκα!

2016-04-13T20:50:50+00:00 2016-04-13T21:09:43+00:00.

13/Apr/16 20:50

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά η Λοκομοτίβ Κουμπάν με “όπλο” την άμυνα πήρε τη νίκη (66-61) στο φινάλε κι έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απέδειξαν στα τελευταία λεπτά γιατί είναι η καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης καθώς κράτησαν άποντη την Μπαρτσελόνα στα τελευταία 4’41”. Σε εκείνο το σημείο ο Αμπρίνες έκανε το 58-61 αλλά η “Λόκο” ολοκλήρωσε το ματς με σερί 8-0 κι έκανε το πρώτο βήμα προς την ιστορική παρουσία της σε φάιναλ φορ.

Το άγχος ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές για τους γηπεδούχους, κάτι που προδίδουν και τα 5/23 τρίποντα! Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ, μαζεύοντας τα διπλάσια επιθετικά (13-6) αλλά “πλήρωσε” τα 13 λάθη. Η “Λόκο” είχε μόλις 7, ενώ πήρε σημαντικούς πόντους από τη γραμμή των βολών (17/22 βολές), την ώρα που η Μπάρτσα έχασε στο ημίχρονο και τον Ντόρσεϊ που είχε μόλις 4/8.

Ο Ντόελμαν ξεκίνησε δυνατά και σημειώνοντας τους 9 από τους 10 πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα, την έβαλε σε θέση οδηγού. Οι Καταλανοί μπόρεσαν επίσης να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι με τους Τόμιτς και Σάμιουελς, την ώρα που οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην επίθεση.

Οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν με 9-2 τη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν με 28-19 (16’), την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 6/25 τρίποντα! Τα λάθη ήταν αρκετά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό, με αποτέλεσμα να σημειώσουν μόλις 11 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, ούσα μπροστά με +6 (33-27) αλλά είδε τον Τζόι Ντόρσεϊ να τραυματίζεται (μάλλον σοβαρά) λίγο πριν το τέλος του. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν επηρεασμένοι κι η Λοκομοτίβ το εκμεταλλεύτηκε…

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν καλύτερα στο παρκέ μετά την ανάπαυλα και με συνεχόμενους πόντους ο Ράντολφ ισοφάρισε σε 35-35 (22’) αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0.

Η “Λόκο” πήρε πόντους από τη γραμμή των βολών κι επέστρεψε εκ νέου, έχοντας μάλιστα την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά το τρίποντο του Τζάνινγκ ήταν άστοχο. Κάπως έτσι η Μπαρτσα με buzzer-beater του Σάσα Βεζένκοφ πήγε στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 3 πόντων (53-50).

Μετά από ώρα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (54-53) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η “Λόκο” με σερί 4-0 έκανε το 62-61, 1’32” πριν το φινάλε, με τον Ντόελμαν να χάνει ένα καθοριστικό λέι απ λίγο αργότερα.

Ο γενικά κακός Ντιλέινι έκανε το 64-61, 31” πριν το τέλος, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Σατοράνσκι και λάθη, πριν ο Μπρόκχοφ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με κάρφωμα.