Ιστορικό διπλό με Ράντολφ ο Μπαρτζώκας!

2016-04-21T22:49:24+00:00 2016-04-21T23:04:59+00:00.

21/Apr/16 22:49

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άντονι Ράντολφ, η Λοκομοτίβ Κούμπαν επικράτησε με 92-80 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πλέον θα διεκδικήσει στην πρόκριση σε 5ο παιχνίδι στην έδρα της…

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε στην κανονική διάρκεια και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άντονι Ράντολφ, η Λοκομοτίβ Κούμπαν επικράτησε με 92-80 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πλέον θα διεκδικήσει στην πρόκριση σε 5ο παιχνίδι στην έδρα της!

Ο Αμερικάνος πάουερ φόργουορντ/σέντερ σταμάτησε στους 28 πόντους και 7 ριμπάουντ, παίρνοντας σπουδαίες βοήθειες από τους Κλαβέρ (17π, 10ρ) και Ντιλέινι (15π, 7ρ, 7ασ.).

Για λογαριασμό των Ισπανών, ο Άντε Τόμιτς (18π, 6ρ) και ο αειθαλής Χουάν Κάρλος Ναβάρο (19π) πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, η Λοκομοτίβ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε ακόμα και με 14-8 στο 6′ δια χειρός Ράντολφ. Η Μπαρτσελόνα αύξησε την πίεση της πάνω στη μπάλα και το κλέψιμο του Στράτου Περπέρογλου του έδωσε την ευκαιρία να καρφώσει στον αιφνιδιασμό κερδίζοντας το φάουλ. Ο Έλληνας παίκτης ευστόχησε στη βολή και έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (18-17), πριν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 21-19 υπέρ της “Λόκο”.

H δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τη Μπαρτσελόνα που με δύο διαδοχικά τρίποντα των Ντόελμαν και Αμπρίνες ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 25-21. Ο παίκτης που ανέλαβε να δώσει λύσεις για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ήταν ο Κρις Σίνγκλετον. Τα προσωπικά καλάθια του Αμερικάνου έδωσαν βαθιά ανάσα και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 32-27 υπέρ της Λοκομοτίβ, με το προβάδισμα να μην αλλάζει χέρια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αν τα πολλά λάθη (9) δεν είχαν δώσει την ευκαιρία στους αντιπάλους να πετύχουν πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, η Λοκομοτίβ βελτίωσε ακόμα περισσότερο την εικόνα της κάτι που οφείλεται εν πολλοίς στον Μάλκολμ Ντιλέινι. Ο ηγέτης των Ρώσων πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι και μοίρασε δύο εξαιρετικές ασίστ με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί για πρώτη φορά στο +7 (49-42, 25′). Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων και η συγκεκριμένη κίνηση αποδείχθηκε ευεργετική. Με επί μέρους σκορ 12-2 και πολύ καλές άμυνα, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε (49-49) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά (54-51) στο τέλος της περιόδου.

Παρά τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ (28 έναντι 20), η Λόκο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα κάτι που οφείλεται και στο χαμηλό για τα δεδομένα της 28% στα τρίποντα (5/18).

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με εκατέρωθεν καλάθια των Ντόελμαν και Κλαβέρ οι οποίοι έφεραν το σκορ στην ισοπαλία (56-56). Η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Λόκο και ξέφυγε με 60-56, όμως στη συνέχεια δέχθηκε σερί 9-0 και βρέθηκε πίσω με 60-60, με 5.32′ στο ρολόι. Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν αυτός που ανέλαβε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του αφού πέντε διαδοχικοί δικοί του πόντου μείωσαν και πάλι τη διαφορά στο -2 (67-65), με 3.56′ να απομένουν.

Με το παιχνίδι πλέον να έχει μετατραπεί σε μεγάλο ντέρμπι, κάθε κατοχή μετρούσε και τα αναπάντητα καλάθια των Τζάνινγκ και Ράντολφ έδωσαν προβάδισμα νίκης στη Λοκομοτίβ με 71-65 και 1.59′ για τη λήξη. Ο Τόμιτς απάντησε με καλάθι και φάουλ και εύστοχο ζευγάρι βολών (73-70), ενώ στο κρίσιμο τρίποντο της ισοφάρισης ο Σατοράνσκι αστόχησε! Το ίδιο συνέβη και με το σουτ που επιχείρησε ο Στράτος Περπέρογλου, ωστόσο στη διεκδίκηση του ριμπάουντ ο Τόμιτς κέρδισε φάουλ και έφερε τη Μπαρτσελόνα σε απόσταση αναπνοής (73-72) και 15.4″ για τη λήξη.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σταμάτησαν επίτηδες το χρονόμετρο αλλά επέλεξαν να κάνουν φάουλ στον εξαιρετικά εύστοχο Ματ Τζάνινγκ. Ο Αμερικάνος γκαρντ ευστόχησε στις βολές και διαμόρφωσε το 75-72, με το παιχνίδι να οδηγείται στη διαδικασία των βολών.

Ο Ναβάρο μείωσε στον πόντο (75-74) και η μία άστοχη βολή του Ράντολφ έδωσε στη Μπάρτσα την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να κερδίσει. Τελικά συνέβη το πρώτο αφού ο σπουδαίος Χουάν Κάρλος Ναβάρο πέτυχε ιδιαίτερα δύσκολο καλάθι και έφερε το σκορ στα ίσια (76-76)! Το άστοχο σουτ του Ντιλέινι βρήκε σίδερο και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Έξτρα πεντάλεπτο και…Ράντολφ!

Η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί πρώτη στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν η Λοκομοτίβ αφού ο Ράντολφ ανέλαβε πρωτοβουλίες και ήταν αυτός που “σκότωσε” τη Μπαρτσελόνα! Ο Αμερικάνος πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο (81-78) και βρήκε τον Ματ Τζάνινγκ αμαρκάριστο στη γωνία για το 84-78.

Ο Ράντολφ πλέον ήταν εμφανές πως είχε βρει ρυθμό και το προσωπικό του show συνεχίστηκε με ακόμα ένα κάρφωμα και ένα τρίποντο! Όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς, ο σέντερ της Λόκο έκανε τα πάντα για να φτάσει η ομάδα του στο τελικό 92-80 και να οδηγήσει τη σειρά σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι στο Κράσνονταρ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76, 80-92