Πάει Βερολίνο και θέλει νέο Λονδίνο ο Μπαρτζώκας!

2016-04-26T20:43:39+00:00 2016-04-26T20:48:11+00:00.

26/Apr/16 20:43

Της Eurohoops team/ info@eurohoops.net Η Λοκομοτίβ Κούμπαν έγινε η τέταρτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση της στο Final 4 της Ευρωλίγκας! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεψαν επί μέρους σκορ 23-5 στην τελευταία περίοδο και νίκησαν τη Μπαρτσελόνα με 81-67. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κρις Σίνγκλετον ο οποίος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ […]

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν έγινε η τέταρτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση της στο Final 4 της Ευρωλίγκας! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεψαν επί μέρους σκορ 23-5 στην τελευταία περίοδο και νίκησαν τη Μπαρτσελόνα με 81-67.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κρις Σίνγκλετον ο οποίος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και ένα απίστευτο ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέβαλε τα μέγιστα για την πρόκριση των Ρώσων.

Για λογαριασμό της Μπάρτσα, το δίδυμο των Περπέρογλου (13π, 4ρ) και Ναβάρο (12π, 4ρ) δεν ήταν αρκετό.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Στο κρισιμότερο παιχνίδι της σεζόν, η Λοκομοτίβ ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 15-7 στο 4′ χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα του Μπρόκχοφ. Ο ρυθμός σε σύγκριση με όλη την υπόλοιπη σειρά ήταν ιδιαίτερα γρήγορος και η Μπαρτσελόνα με κορυφαίο παίκτη της τον Στράτο Περπέρογλου κατάφερε να μειώσει σε 17-14 (7′).

Γνωστή για την ικανότητα της έξω από τα 6.75, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σούταρε με 4/5 τρίποντα κάτι που την βοήθησε να ξεφύγει ξανά με +8 (24-16). To πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους Ισπανούς να τρέχουν σερί 5-0 και να “μαζεύουν” τη διαφορά χάρη στον Άλεξ Άμπρινες.

Η ανοδική πορεία της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στις επόμενες κατοχές με τον Μπραντ Όλεσον να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους και να φέρνει μετά από ώρα τους φιλοξενούμενους μπροστά (28-26). Η συγκεκριμένη εξέλιξη λειτούργησε ως “καμπανάκι” για τη Λοκομοτίβ που έτρεξε εντυπωσιακό σερί 9-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα χάρη στον “καυτό” Μάλκολμ Ντιλέινι. Ο Αμερικάνος γκαρντ έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του οι οποίοι πήραν τη σκυτάλη επιθετικά και έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής τιμή της (47-36).

Το +11 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-39) αφού οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αδυνατούσαν να σταματήσουν τον δαιμονιώδη ρυθμό των αντιπάλων τους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως παρά την κρισιμότητα του αγώνα η “Λόκο” σούταρε με 7/13 τρίποντα έχοντας ήδη 11 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Μπαρτσελόνα επέστρεψε μεταμορφωμένη και με τρία διαδοχικά τρίποντα μείωσε στο καλάθι (50-48), χρησιμοποιώντας την ίδια στιγμή μία μορφή ζώνης που έδωσε λύσεις στην άμυνα. Ο Μπρόκχοφ προσπάθησε να σταματήσει την κατηφόρα της Λόκο, το κατάφερε προσωρινά (57-52), όμως το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των Ισπανών. Με νέο 10-0 σερί και τους Περπέρογλου-Ναβάρο να είναι οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια τους (62-58).

Η κυριαρχία της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ στο τρίτο δεκάλεπτο αντικατοπτρίζεται πλήρως στο επί μέρους σκορ 23-8.

Ο παίκτης που ανέλαβε να βγει μπροστά για τους γηπεδούχους ήταν ο Κρις Σίνγκλετον! Ο Αμερικάνος μάτσαρε με τον Τόμιτς, τραβήχτηκε στην περιφέρεια και βρήκε το χώρο που χρειαζόταν για να σκοράρει δύο σερί τρίποντα και να διαμορφώσει το 65-64 για την ομάδα του. Η ψυχολογία άλλαξε και ο Σίνγκλετον συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στον Κροάτη σέντερ με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στο +9 (73-64), με 5.45′ για τη λήξη.

Το κερδισμένο φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους έδωσε στον Όλεσον την ευκαιρία να διαμορφώσει το 73-67 αλλά ο Ματ Τζάνινγκ απάντησε με δικό του τρίποντο για να διατηρήσει τη “Λόκο” σε ρόλο οδηγού (76-67), μόλις 2.55 πριν το τέλος.

Η Μπαρτσελόνα αδυνατούσε να βρει λύσεις, ο Τόμιτς δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε από τη γραμμή των βολών και τα καλάθια των Ματ Τζάνινγκ και Μάλκολμ Ντιλέινι διαμόρφωσαν το τελικό 81-67! Με επί μέρους σκορ 23-5 και τον Κρις Σίνγκλετον να είναι ο παίκτης-κλειδί, οι Ρώσοι τσέκαραν το εισιτήριο για το final 4 μέσα σε κλίμα αποθέωσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 50-39, 58-62, 81-67