Η Φενέρ δεν χάνει από την… Ρεάλ

2016-09-17T00:44:35+00:00 2016-09-17T11:17:10+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

17/Sep/16 00:44

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατέκτησε το τουρνουά που διοργανώθηκε στη Μάλαγα, μετά τη νίκη της στον τελικό επί της Ρεάλ

Ούτε σε φιλικό προετοιμασίας – και μάλιστα επί ισπανικού εδάφους – δεν χάνει η ΦενέρΜπαχτσέ από την Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε των πρωταθλητών Ισπανίας με 90-87 και κατέκτησε το τουρνουά που έγινε στη Μάλαγα. Η τελική διαφορά του σκορ, πάντως… κολακεύει τους “Μερένχες”, μιας και είχαν βρεθεί να χάνουν ακόμα και με 21 πόντους (81-60) στην τελευταία περίοδο.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με 47-45, ωστόσο η πρωταθλήτρια Τουρκίας στην τρίτη περίοδο… εξαφάνισε την αντίπαλο της από το παρκέ, με αποτέλεσμα να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, που όπως αποδείχτηκε ήταν αρκετή για να της χαρίσει άλλη μια νίκη, απέναντι στην ομάδα που είχε “σκουπίσει”, μόλις πριν από πέντε μήνες, στα πλέι οφς της Ευρωλίγκα.

Για τους νικητές ο Κώστας Σλούκας δεν βρέθηκε σε παραγωγική βραδιά, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση άποντος. Ο Μπόμπι Ντίξον ηγήθηκε του σκοραρίσματος, έχοντας 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 14, Βέσελι με 13 και Ούντοχ, Κάλινιτς με 9 έκαστος.

Από την άλλη, ο Ντόντσιτς είχε 19 πόντους, ενώ οι Ράντολφ και Κάρολ πρόσθεσαν από 12 και 11 πόντου, αντίστοιχα.

Η ΓΑΛΑΤΑ ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ (78-55) ΤΗΝ ΑΛΜΠΑ

Η έτερη… μεγάλη ομάδα της Τουρκίας, η ΓαλατάΣαράι παίρνει μέρος στο τουρνουά του Κάλιαρι, όπου κατάφερε να προκριθεί στον τελικό μετά την εύκολη νίκη της με 78-55 επί της Άλμπα Βερολίνου.

Ο νεοαποκτηθείς, Όστιν Ντέι, ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Μπλέικ Σκιμπ να προσθέτει άλλους 12 πόντους και τους τζον Ντίμπλερ, Τζάστιν Ντέντμον να έχουν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων, σκοράροντας 11 και 10, αντίστοιχα.