28 Oct 2016 2016-10-29T02:03:10+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 28 Oct 2016

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Με τον Ταϊρίς Ράις (18π., 6ασ.) να ανεβάζει στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπάμπεργκ, επικρατώντας των Γερμανών με 78-74, παρότι καρδιοχτύπησε στο τέλος.

Η ομάδα των Στράτου Περπέρολγου (11π.) και Αλέξανδρου Βεζένκοφ (9π.) για να φτάσει στην δεύτερη φετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα, μετά από τέσσερις αγώνες, χρειάστηκε δυο εύστοχες βοές του πρώην φόργουορντ του Άρη στα 6΄΄, με τις οποίες διαμορφώθηκε το τελικό σκορ κι αφού νωρίτερα είχε δεχτεί ένα σερί 0-6, που μετέτρεψε το 76-68 του 37΄ σε 76-74.

Σημαδιακό παιχνίδι για το Νίκο Ζήση που έφτασε τις 700 ασίστ στην κορυφαία διασυλλογική ευρωπαϊκή διοργάνωση, έχοντας συνολικά 6 τελικές πάσες και 4 πόντους, ενώ πρώτοι σκορερ για το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν οι Κοζέρ (19π.) και Τάις (17π., 3/3τριπ.).

Η εξέλιξη του αγώνα
Οι γηπεδούχοι των πολλών προβλημάτων, λόγω τραυματισμών, καθώς απουσίαζαν οι Ναβάρο, Ριμπας (σ.σ. χάνει όλη την σεζόν) και Ντόελμαν, είδαν τον Κόπονεν να επιστρέφει μετά την ατυχία που είχε να εμπλακεί σε τρακάρισμα όταν επέβαινε σε ταξί, είχαν ανάγκη τη νίκη για να μην χάσουν κι άλλο έδαφος, αλλά οι πρωταθλητές Γερμανίας αποδείχτηκαν «σκληρό καρύδι».

Με πρωταγωνιστή τον Κοζέρ (σ.σ. 17 πόντοι) προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 27-32 για να απαντήσουν, άμεσα, οι Καταλανοί και με σερί 9-0 να προσπεράσουν στο σκορ (36-32).

Οι «μπλαουγκράνα» από εκείνο το σημείο κατάφερναν να διατηρούν το προβάδισμα, αλλά ποτέ δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας, καθώς οι Γερμανοί έβρισκαν πάντα τον τρόπο να παραμένουν απειλητικοί.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Μπαρτσελόνα, με δυο βολές του πολύ καλού Στράτου Περπέρογλου, προηγήθηκε με 57-50 για να απαντήσει η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, δια χειρός Τάις για το 59-57 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ταϊρίς Ράις ανέλαβε πρωτοβουλίες και με 6 προσωπικούς πόντους, την ώρα που ο Τόμιτς αποσυρόταν τραυματίας στον πάγκο, έκανε το 67-60 και στην συνέχεια, με κλέψιμο και λέι απ, το 73-65 στο 36΄.

Ωστόσο, η πρωταθλήτρια Γερμανίας δεν παραδόθηκε και προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή. Κατάφερε, 6΄΄ πριν το τέλος, να μειώσει στο καλάθι (76-74), με μπάσιμο του Μίλερ, αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Βεζένκοφ με 2/2 βολέςκαι μια τάπα στον Ζήση στην τελευταία επίθεση του αγώνα, σφράγισε (78-74) την επιτυχία της Μπάρτσα.

Παίκτης «κλειδί»:
Ο Ταϊρίς Ράις ήταν καταλυτικός στο τελευταίο δεκάλεπτο σκοράροντας του 9 από τους συνολικά 18 πόντους του, δίνοντας στην ομάδα του πλεονέκτημα 8 πόντων (73-65) στο 36΄. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 4/6 διπ., 3/6 τριπ., 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος. Σημαντική βοήθεια κι από τον Κλαβέρ που δεν έχασε σουτ εντός πεδιάς (13 πόντοι με 3/3διπ., 2/2τριπ., 1/2βολ.)

Δεκάλεπτα: 19-19, 40-38, 59-57, 78-74