“Άλωσε” το Μπάμπεργκ ο Ερυθρός Αστέρας

2016-11-15T22:59:55+00:00 2016-11-15T23:11:50+00:00.

15/Nov/16 22:59

Με τον ίδιο τρόπο την έπαθε και πάλι η Μπάμπεργκ που δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση με τον Ντάριους Μίλερ και υποχρεώθηκε στη δεύτερη εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τον Ερυθρό Αστέρα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 79-78, μέσα στη Γερμανία με τον Αντρέα Τρινκιέρι να διαμαρτύρεται στους διαιτητές της αναμέτρησης για την τελευταία φάση. Ο Ντάριους Μίλερ είχε την μπάλα στα χέρια του, έκανε το ντράιβ, μπαίνοντας προς τα μέσα, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει με δύο αντιπάλους πάνω του. Οι διαιτητές δεν σφύριξαν φάουλ και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με το διπλό.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Σέρβων μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες (από Παναθηναϊκό, Μπασκόνια και Ούνικς Καζάν), ενώ μετράει πλέον ρεκόρ 3-4, σε αντίθεση με την Μπάμπεργκ που έχει μείνει πίσω με 2-5.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μίλκο Μπιέλιτσα (18 πόντοι) και Μάρκο Σιμόνοβιτς (17 πόντοι), ενώ από την πλευρά της γερμανικής ομάδας, ο Νίκος Ζήσης το πάλεψε όσο μπορούσε στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας 11 πόντου και 9 ασίστ σε περίπου 27 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Μπαμπεργκ ήταν ο Νίκολο Μέλι με 16 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι άμυνες έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. δύο γρήγορα τρίποντα του Στάιγκερ έδωσαν το προβάδισμα στην Μπάμπεργκ στο ξεκίνημα με 6-0, ενώ ο Κοζέρ λίγο αργότερα έκανε το 8-1. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να άργησαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα αλλά μείωσαν σταδιακά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-11 υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας έγινε πολύ αποτελεσματικός στον επιθετικό τομέα, με τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι να… χαλάνε την αμυντική τους εικόνα. Σιμόνοβιτς και Μπιέλιτσα βρήκαν διαδρόμους επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν συνολικά 27 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ενώ δέχτηκαν μόλις 15. Μάλιστα η διαφορά για τον Ερυθρό Αστέρα έφτασε ακόμη και στους 11 πόντους (27-38), αλλά ο Ντάριους Μίλερ με δίποντο μείωσε σε μονοψήφιο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 29-38.

Η αντίδραση της Μπάμπεργκ ήρθε με μπροστάρη τον Νίκο Ζήση. Ο Έλληνας γκαρντ είδε ότι δεν του μπήκανε τα σουτ στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο άρχισε να μοιράζει ασίστ. Αγαπημένη του επιλογή, ο Μέλι στο τρίποντο ο οποίος με 3/3 ισοφάρισε σε 43-43, 5 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, στη συνέχεια ο Ζήσης πέτυχε και τους πρώτους του πόντους στο ματς, ενώ η Μπάμπεργκ κατάφερε να περάσει μπροστά και να ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 61-58.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 77-76, αλλά ο Νίκος Ζήσης έβαλε και πάλι την ομάδα του στη θέση του οδηγού, ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες είχαν από μία άστοχη επίθεση, ενώ ο Τζένκινς στη συνέχεια έκανε το 78-79, 24” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ντάριους Μίλερ ανέλαβε την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε, σε φάση που διαμαρτυρήθηκε έντονα η Μπάμπεργκ για φάουλ, και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με το “διπλό” από το Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-38, 61-58, 78-79