Ανατροπή κόντρα στην… καταραμένη Μπάμπεργκ για την Μπασκόνια

2016-11-17T23:22:20+00:00 2016-11-17T23:22:20+00:00.

17/Nov/16 23:22

Η “κατάρα” των τελευταίων λεπτών συνεχίστηκε για την Μπάμπεργκ που κρατούσε τη νίκη μέσα στα χέρια της όμως η Μπασκόνια κατάφερε να ολοκληρώσει μία μεγάλη ανατροπή…

Η “κατάρα” των τελευταίων λεπτών συνεχίστηκε για την Μπάμπεργκ που κρατούσε τη νίκη μέσα στα χέρια της όμως η Μπασκόνια κατάφερε να ολοκληρώσει μία μεγάλη ανατροπή επικρατώντας με 81-74.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένη στα πρώτα του λεπτά με τον Μπομπουά να απαντάει στο τρίποντο του Μέλι και να ισοφαρίζει για το 11-11. Οι Γερμανοί ωστόσο προϊόντος του χρόνου ανέβασαν την απόδοση τους και με τους Μίλερ και Μέλι να ξεχωρίζουν αύξησαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στο +7 (23-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μόλις δύο ημέρες μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα από την Μιλάνο ήταν εμφανές πως η Μπασκόνια δεν κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της παρουσιάζοντας παρόμοια προβλήματα τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα.

Τα μεγάλα κενά και οι λάθος επιλογές στοίχησαν ακόμα περισσότερα στα επόμενα λεπτά όταν η Μπάμπεργκ έτρεξε σερί 10-0 και έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 (33-19, 15′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν προσωρινά με “αιχμή του δόρατος” τους Μπομπουά και Λάρκιν (35-29 στο 18′) όμως το νέο νεκρό διάστημα τους ανάγκασε να χάσουν την επαφή τους στο σκορ.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, υπέπεσαν σε μόλις 5 λάθη έναντι 11 ασίστ και απόλυτα φυσιολογικά πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-32.

H τρίτη περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό αφού σε κάθε προσπάθεια της Μπασκόνια να πλησιάσει οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο για να απαντήσουν. Ο Άνταμ Χάνγκα έβγαλε τη γνωστή του ενέργεια πάνω στο παρκέ και μείωσε σε 38-47 αλλά ο Στρέλνιεκς ευστόχησε στα ελεύθερα σουτ που του δόθηκαν για να ανεβάσει ξανά τον δείκτη του σκορ στο 53-38.

Η επόμενη προσπάθεια αντεπίθεσης ωστόσο είχε καλύτερο αποτέλεσμα αφού οι Βάσκοι “σκέπασαν” το καλάθι τους για περισσότερα από τρία λεπτά και στο διάστημα αυτό “μάζεψαν” τη διαφορά στο -5 (60-55). Τέλος στην… κατηφόρα της Μπάμπεργκ έβαλε ο Νίκος Ζήσης ο οποίος με τρίποντο-ανάσα από τη γωνία διαμόρφωσε to 63-55 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα έδειχνε να κυλάει σε παρόμοιο μοτίβο αφού Μπομπουά ευστόχησε για τρεις (63-58) αλλά οι Γερμανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους για να αυξήσουν το προβάδισμα τους στο 70-61. Το τάιμ άουτ του Σίτο Αλόνσο όμως άλλαξε εντελώς τον ρυθμό και η Μπασκόνια βρήκε τις διαδοχικές καλές άμυνες που έψαχνε εδώ και ώρα για το 70-70 με 3.24′ στο ρολόι.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον σέντερ Φόιγκτμαν ο οποίος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο μισό και σκόραρε από κάθε απόσταση. Την ίδια στιγμή, ο Λάρκιν διείσδυσε με επιτυχία προς το καλάθι και χάρισε μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα στους Βάσκους (75-74).

Η… κατάρα των τελευταίων λεπτών επέστρεψε για την Μπάμπεργκ που είδε τη νίκη να “γλιστράει” μέσα από τα χέρια της όταν οι Ζήσης και Μίλερ αστόχησαν και ο Μπομπουά διαμόρφωσε το 77-74 με 18″ στο ρολόι. Ο νεαρός Μάοντο Λο υπέπεσε σε τραγικό λάθος στο τέλος και η Μπασκόνια κέρδισε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 81-74.