“Μαύρη” νύχτα στη Βαρκελώνη, η Ρεάλ διέλυσε την “Μπάρτσα”

2016-11-18T23:48:15+00:00 2016-11-18T23:48:49+00:00.

18/Nov/16 23:48

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε το Ισπανικό “clasico”, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στη μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας της κερδίζοντας με 102-63.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ, με τον Έλληνα τεχνικό να προσπαθεί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα να αφυπνίσει τους παίκτες του, ωστόσο αυτό ήταν αδύνατο. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έκαναν ότι ήθελαν πάνω στο παρκέ και έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα και από ότι θα μπορούσε να πιστέψει ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος των “Μαδριλένων”.

Αυτή η ήττα είναι η χειρότερη στην ιστορία της Μπαρτσελόνα, ξεπερνώντας και αυτή που είχε υποστεί και πάλι από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μιλάνο με 100-62 στον ημιτελικό του Final-4 στο Μιλάνο το 2014, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 47 πόντους προς το τέλος του παιχνιδιού.

Η τριάδα Γιουλ (20π), Κάρολ (19π.), Ράντολφ (18π.) ήταν έκανε άνω κάτω την Μπαρτσελώνα μέσα στο… σπίτι της, ενώ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ξεχώρισε μόνο ο Ταϊρίς Ράις, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ οι απουσίες που έχει η Μπαρτσελόνα δεν θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν μία τέτοια ήττα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας… εφιάλτης για την Μπαρτσελόνα που όλα της πήγαιναν ανάποδα. Τόμιτς, Κόπονεν και Περπέρογλου δεν τράβηξαν επιθετικά και αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να πάρει το προβάδισμα από την αρχή. Μάλιστα, η ευστοχία των φιλοξενουμένων ήταν απίστευτη με αποτέλεσμα να πετύχουν 29 πόντους στο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί 9-1 για τη Ρεάλ που έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη στο σκορ με 29-17.

Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού η Ρεάλ είχε επιβάλει για τα καλά τον ρυθμό της. Οι Γιουλ και Ράντολφ έκανα ότι ήθελαν πάνω στο παρκέ με τον δεύτερο πάντως να σταματάει δύο φορές εντυπωσιακά τον Τζόι Ντέρσεϊ, με τον δεύτερο να του δίνει το χέρι του. Η διαφορά έφτασε σε κάποιο σημείο και στο +25 (28-53) για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με 54-32. Στο πρώτο μισό του αγώνα η Μπαρτσελόνα είχε 1/7 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι 8/11!

Η Μπαρτσελόνα κατέρρευσε εντελώς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και τους “Μπλαουγκράνα” να μην μπορούν να κάνουν τίποτα σωστά. Η διαφορά έφτασε στους 31 πόντους (37-68) στο 25ο λεπτό, ενώ ούτε στη συνέχεια άλλαξε η εικόνα του ματς. Η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, αλλά η Ρεάλ δεν κατέβασε… ταχύτητα με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 46-75.

Το μόνο που απέμενε να δούμε στον αγώνα ήταν η τελική διαφορά με τη Ρεάλ να την ανεβάζει στους 37 πόντους (46-83) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Μέχρι και ο Οθέλο Χάντερ επιχείρησε τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι παίκτες της Μπαρτσελόνα δεν είχαν το κουράγιο να παίξουν μία καλή άμυνα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 47 πόντους (54-101), ενώ το τελικό 63-102 αντικαθρεπτίζει την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 32-54, 46-75, 63-102