“Εξωγήινος” Τεόντοσιτς, πάρτι η ΤΣΣΚΑ!

2016-11-25T20:55:26+00:00 2016-11-25T20:55:27+00:00.

25/Nov/16 20:55

Ο Ναντό Ντε Κολό έλειπε, αλλά ο Μίλος Ντεόντοσιτς απέδειξε πως μπορεί να σηκώσει και μόνος του την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις πλάτες του. Το απίστευτο σόου του Σέρβου πλέι μέικερ οδήγησε τη ρωσική ομάδα στη νίκη επί της Μπασκόνια με 112-84.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε στο 8-1 και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη η Μπασκόνια είναι πλέον στο 5-4. Τι έκανε σήμερα ο Μίλος Τεόντοσιτς; Η απάντηση είναι απλή: ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού σταμάτησε στους 34 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 10 ασίστ, ολοκληρώνοντας έτσι το παιχνίδι με νταμπλ – νταμπλ, ενώ η αντίπαλη άμυνα (κάκιστη τόσο ατομικά όσο και ομαδικά) δεν μπόρεσε να τον σταματήσει. Μάλιστα ο Μίλος συγκέντρωσε 43 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Σημαντική ήταν και η βοήθεια από τον Τζέιμς Όγκουστιν, ο οποίος έκανε επίσης νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βιτάλι Φριτζόν πρόσθεσε άλλους 14 πόντους. Από την άλλη, ο Ροντρικ Μπομπουά πέτυχε 19 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους, ενώ ο Σέιν Λάρκιν σταμάτησε στους 18.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην Μπασκόνια που κατάφερε να παίξει καλή άμυνα, αλλά και ακόμα καλύτερη επίθεση με τον Σέιν Λάρκιν να είναι ο παίκτης που έκανε τα πάντα για τους φιλοξενούμενους. Στα πρώτα 10 λεπτά σημείωσε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα, ενώ από την άλλη ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν είχε δίπλα του τον Ναντό Ντε Κολό, αλλά δεν ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι με 7 πόντους. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 27-17.

Η συνέχεια όμως άνηκε αποκλειστικά στον Μίλος Τεόντοσιτς! Ο Σέρβος γκαρντ έπαιξε και για τον Ντε Κολό. Σκόραρε, πάσαρε και γενικά ήταν ασταμάτητος φέρνοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα φυσιολογικά της επίπεδα. Ο Μπομπουά προσπάθησε να βοηθήσει στο σκοράρισμα τον Λάρκιν, ο οποίος… σίγησε, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αφού το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπροστά στο σκορ με 49-46.

Ο Τεόντοσιτς άρχισε να… σπάει το ένα προσωπικό ρεκόρ μετά το άλλο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να πάρει για τα καλά το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Ο Αντρέα Μπαρνιάνι κινήθηκε σε ρηχά νερά, αφού δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις σε επίθεση και άμυνα, ενώ από την άλλη ο Τεόντοσιτς είχε και την βοήθεια των Φριτζόν και Όγκουστιν. Η διαφορά για την ρωσική ομάδα ολοένα και αυξανόταν με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 83-69.

Η διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκε στο +20 (96-75), με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι ασταμάτητη επιθετικά. Η Μπασκόνια προσπάθησε μειώσει τη διαφορά, αλλά την πρόδωσε η κακή αμυντική εικόνα. Η ΤΣΣΚΑ έκανε ότι ήθελε στον επιθετικό τομέα από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, και έφτασε τους 100 πόντους κάτι παραπάνω από 4 λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό 112-84 έδωσε την 8η νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 49-46, 83-69, 112-84.