Τα… χρειάστηκε η Μπασκόνια, “καθάρισε” ο Μπομπουά!

2016-12-02T23:59:25+00:00 2016-12-02T23:59:25+00:00.

02/Dec/16 23:59

Η Μπασκόνια τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Γαλατάσαραϊ που το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος “σφράγισε” στο τέλος τη νίκη για την ομάδα του με 69-62.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η τουρκική ομάδα είχε 3/4 πριν τον σημερινό αγώνα στην Ισπανία και το πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στο τέλος και έφτασαν στη νίκη και το 6-4. Ο Σίτο Αλόνσο δεν χρησιμοποίησε τον Αντρέα Μπαρνιάνι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά στο δεύτερο ο Ιταλός πάτησε παρκέ και πρόσφερε κάποιες λύσεις επιθετικά.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ροντρίγκ Μπομπουά και Γιοχάνες Βότιμαν οι οποίοι πέτυχαν από 13 πόντους ο καθένας, ενώ από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισαν οι Μπλέικ Σιλμπ και Τιμπόρ Πλάις που σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Με επιθετική αιχμή τον Γιοχάνες Βόιτμαν και “όπλο” την καλή άμυνα, η Μπασκόνια κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο πρώτο δεκάλεπτο και να πάρει μία καλή διαφορά απέναντι στη Γαλατάσαραϊ. Η διαφορά πήγε γρήγορα στους 10 πόντους (18-8), ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Μπασκόνια μπροστά στο σκορ με 22-9, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται πάρα πολύ στον επιθετικό τομέα.

Η συνέχεια ήταν το ακριβώς αντίθετο από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Εργκίς Αταμάν… έτρεξε ένα επιμέρους 23-14 στη δεύτερη περίοδο και ισορρόπησε το παιχνίδι στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι “ακούμπησαν” την μπάλα στον Τιμπόρ Πλάις, ο οποίος βρήκε λύσεις κάτω από το καλάθι και πρόσφερε σημαντικούς πόντους στη Γαλατάσαραϊ. Έτσι το πρώτο μισό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια μπροστά με 36-32, αλλά την τουρκική ομάδα να είναι σε απόσταση… αναπνοής.

Ο Αντρέα Μπαρνιάνι δεν αγωνίστηκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Σίτο Αλόνσο αποφάσισε να τον ρίξει στη “μάχη” με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ιταλός πήρε προσπάθειες και έδωσε λύσεις επιθετικά, ωστόσο η τρίτη περίοδο ήταν ντέρμπι με τη Γαλατάσαραϊ να αντιστέκεται και να μένει κοντά στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Μπασκόνια προηγήθηκε με 54-46, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος της περιόδου στους 6 πόντους (54-48).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (62-52), έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, παίζοντας σκληρή άμυνα απέναντι στους Τούρκους που δύσκολα έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν όμως και 1’16” πριν το τέλος του παιχνιδιού, η Γαλατάσαραϊ μείωσε στους τρεις πόντους (65-62) με τον Μίτσοβ. Στο τελευταίο λεπτό όμως “μίλησε” ο Μπομπουά, ο οποίος με δύο προσωπικά καλάθια έκανε το τελικό 69-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 36-32, 54-48, 69-62.