Νταρουσάφακα: “Αφεντικό” στο τέλος και… βλέπει πλέι οφ

2017-01-20T20:39:33+00:00 2017-01-20T20:46:06+00:00.

20/Jan/17 20:39

Ένα μικρό ξέσπασμα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ήταν αρκετό για την Νταρουσάφακα, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Ούνιξ Καζάν και να την κερδίσει για δεύτερη φορά φέτος.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ επιβλήθηκε με 71-64 της ρωσικής ομάδας και έφτασε στο 10-8 πλέον, παραμένοντας στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας, έχοντας ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό και τον Ερυθρό Αστέρα. Από την πλευρά της η Ούνιξ βρίσκεται πλέον στο 7-11 και έμεινε αρκετά πίσω.

Η Νταρουσάφακα πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη (την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε την Μπασκόνια), έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μπράντ Ουάναμεϊκερ και Άντριεν Μόερμαν οι οποίοι πέτυχαν από 16 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Κιθ Λάνγκφορντ όχι και τόσο καλή μέρα, αφού μπορεί να πέτυχε 16 πόντους, αλλά ήταν αρκετά άστοχος (1/8 δίποντα και 3/10 τρίποντα).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα, πατώντας εδώ

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Νταρουσάφακα, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να έχουν εξαιρετική εικόνα στον επιθετικό τομέα, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος. Οι Ουάναμεϊκερ και Μόερμαν ήταν θετικοί με την Νταρουσάφακα να προηγείται ακόμα και με +12 (23-11), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-17. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέτρεψαν την εις βάρος τους εικόνα. Ο Αντίποφ κράτησε ζωντανή την Ούνιξ μέχρι το ημίχρονο, ενώ οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 33-34.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού ο Λάνγκφορντ ανέβασε την απόδοσή του και αυτό μονό θετικό θα μπορούσε να είναι για την Ούνιξ Καζάν. Όσο και αν προσπάθησε η Νταρουσάφακα να πάρει το ένα καλό προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι δεν το επέτρεψαν, παρέμειναν κοντά στο σκορ και μάλιστα το τέλος της τρίτης περιόδου ολοκληρώθηκε με 51-52. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα ξέσπασμα των Τούρκων (12-2) και το σκορ έγινε 63-54, ενώ λίγο αργότερα η Νταρουσάφακα προηγήθηκε και με 10 πόντους διαφορά (65-55). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ούνιξ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 71-64.

Που κρίθηκε:

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου η Νταρουσάφακα έτρεξε ένα σερί 12-2 και πήρε ένα προβάδισμα ασφαλείας, φτάνοντας τελικά στη νίκη. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια, με την Ούνιξ να μην μπορεί να βρει εύκολα το δρόμο προς το… πλεκτό.