Μπαρτσελόνα: “Σφαλιάρα” και από τη Γαλατά στο “Παλάου”

2017-02-10T22:46:27+00:00 2017-02-10T23:17:17+00:00.

10/Feb/17 22:46

Ούτε την τελευταία της βαθμολογίας Γαλατάσαραϊ στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” δεν κατάφερε να κερδίσει η Μπαρτσελόνα που μετράει πλέον τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η τουρκική ομάδα κατάφερε να φύγει με το “διπλό” από τη Βαρκελώνη, κερδίζοντας 69-62, αλλά παραμένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-15 και μαζί με τις Ολίμπια Μιλάνο και Ούνιξ Καζάν. Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα μετράει πλέον 8-14 και ουσιαστικά έχει χάσει τις ελπίδες της για την 8άδα.

Αξίζει να αναφέρουμε πως μετά και από αυτήν την ήττα, οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα ξαναέβγαλαν τα μαντήλια, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο τη δυσαρέσκειά τους για τα αποτελέσματα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άλεξ Τάιους, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους και τα 9 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μπλέικ Σιλμπ, που σταμάτησε στους 16 πόντους και τα 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ σημείωσε 18 πόντους και ήτα πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε τον αγώνα παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κρατώντας τη Γαλατάσαραϊ στους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσαν 16 πόντους στο ίδιο διάστημα και πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του ματς. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Ισπανών σε αυτό το διάστημα ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, με τη “Γαλατά” πάντως να αντιδράει στη συνέχεια. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για την Μπαρτσελόνα που στα πρώτα 7 λεπτά της περιόδου είχε πετύχει μόλις 4 πόντους και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 24-20. H αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήρθε με ένα σερί 8-2 και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 28-26 υπέρ της “Μπάρτσα”.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της και παρά τα προβλήματα που είχε στον αμυντικό τομέα, κατάφερε να έχει το πάνω χέρι και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 50-45. Οι Βεζένκοφ και Κόπονεν προσπάθησαν στην επίθεση για την ισπανική ομάδα, αλλά οι Τάιους και Σιλμπ από την άλλη ήταν ασταμάτητοι. Στην τελευταία περίοδο όμως ήρθε και πάλι η κατάρρευση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τη Γαλατάσαραϊ που έπαιξε καλή άμυνα και έτρεξε στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφυγε με το “διπλό” από το “Παλάου Μπλαουγκράνα” κερδίζοντας με 69-62.

Που κρίθηκε:

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Μπαρτσελόνα… κόλλησε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, χωρίς να μπορεί να πάρει σωστέ αποφάσεις στην επίθεση και έχοντας κακή αμυντική εικόνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γαλατάσαραϊ έκανε… πάρτι.