Μπασκόνια: Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό κόντρα στην Αρμάνι

2017-03-02T22:45:44+00:00 2017-03-03T00:38:45+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

02/Mar/17 22:45

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Μπασκόνια, που επιβλήθηκε με 87-74 της Αρμάνι Μιλάνο στην Βιτόρια και έβαλε έτσι τέλος σε ένα αρνητικό σερί τριών ηττών στην Ευρωλίγκα.

Οι Βάσκοι μετά από ένα… μαύρο Φλεβάρη που πέρασαν αγνοώντας τη νίκη, έχοντας παράλληλα χαμογελάσει μόλις μία φορά στα τελευταία τους 7 παιχνίδια, μπήκαν στην αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα με μοναδικό στόχο τη νίκη, η οποία θα τους διατηρούσε σε θέση ισχύος, αναφορικά με την κατάληψη μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφς, απέναντι σε μια ομάδα που, στην ουσία, είναι αδιάφορη βαθμολογικά, ενώ δεν είχε στο ρόστερ της τον τραυματία, Ζόραν Ντράγκιτς, ο οποίος θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Χάνγκα και Τιγί έτρεξαν ένα επιμέρους 18-5 στα πρώτα 4 λεπτά, όπου μετέτρεψαν το εύθραυστο 38-37 του ημιχρόνου σε 56-42, βάζοντας τις βάσεις για να φτάσουν στην τελική επικράτηση, καθώς η υπέρ τους διαφορά στην συνέχεια έφτασε μέχρι το + 19 (72-53) στο 32΄.

Έτσι, οι νικητές ανέβηκαν στο 13-11 και περιμένουν ένα δώρο από τον Παναθηναϊκό, στο ματς της Παρασκευής (3/3, 19.15), απέναντι στην Νταρουσάφακα, ώστε να εδραιωθούν στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη.

Ο Άνταμ Χάνγκα (18π., 6ριμπ.) έκανε πολλές δουλειές σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας ότι μπορεί να αποτελέσει το βαρόμετρο για την ομάδα του Αλόνσο.
Πολύ καλή εμφάνιση, πάντως, κυρίως επιθετικά, πραγματοποίησε ο Τιγί, με τον Γάλλο φόργουορντ/σέντερ να ολοκληρώνει το ματς έχοντας 19 πόντους με 3/3 τριπ., 4/5διπ., 2/2βολ., όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Που κρίθηκε

Στο ξέσπασμα των Βάσκων στην τρίτη περίοδο, όταν και έχτισαν υπέρ τους μια διψήφια διαφορά στο σκορ (66-51), την οποία μπόρεσαν να διαχειριστούν με επιτυχία μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, επιστρέφοντας με αυτό τον τρόπο στα νίκες.

Δεκάλεπτα: 23-20, 38-37, 66-53, 87-74
Διαιτητές: Ρίζικ, Γκόντας, Σίλβα