Η ΤΣΣΚΑ διέσυρε την Μπάρτσα και έπιασε κορυφή! (Videos)

2017-03-03T22:43:06+00:00 2017-03-03T23:24:21+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

03/Mar/17 22:43

H TΣΣΚΑ δεν… χαρίστηκε στην Μπαρτσελόνα, υποχρεώνοντας την σε βαριά εντός έδρας ήττα με 85-61, επιστρέφοντας με αυτόν τον εντυπωσιακό τρόπο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ευρωλιγκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν μια κλάση ανώτερη στον αγώνα, που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής και στην ουσία τελείωσε το… παιχνίδι από την πρώτη κιόλας περίοδο, όταν στο τέλος της οι Ρώσοι προηγούνταν με το εμφατικό 4-29(!) το οποίο διαμορφώθηκε με τετράποντο του Μίλος Τεόντοσιτς.

Μάλιστα, αυτοί οι 4 πόντοι συγκομιδή για την Μπάρτσα αποτελούν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκα για την πρώτη περίοδο.

Οι  “Μπλαουγκράνα” προσπάθησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν και πολλά πράγματα, καθώς ήταν φανερό ότι όσο κι αν ήθελαν δεν μπορούσαν να κοιτάξουν τους αντιπάλους τους στα μάτια. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ (24-48), γεγονός που έφερε αγανάκτηση στους Καταλανούς οπαδούς, οι οποίοι αποδοκίμασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του, με την γνωστή κίνηση, κουνώντας λευκά μαντήλια, αλλά και λεκτικά.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, με την ΤΣΣΚΑ να διαχειρίζεται το μεγάλο πλεονέκτημα που είχε χτίσει από το ξεκίνημα και τους γηπεδούχους απλά να καταφέρνουν, σε κάποια στιγμή της αναμέτρησης να μειώσουν κάτω από τους 20 πόντους (38-56 στο 27΄), πριν ολοκληρωθεί η εφιαλτική βραδιά της Μπαρτσελόνα με το τελικό 61-85 και τα λευκά μαντήλια να βγαίνουν και πάλι από τους οπαδούς στο Παλαού Μπλαουγκράνα.

Η ρωσική αρκούδα έφτασε, έτσι, στο 18-6, πιάνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την Ρεάλ, ενώ η Μπάρτσα υποχώρησε στο 9-15 σε μια… μαρτυρική σεζόν γι αυτή.

Δεκάλεπτα: 4-29, 24-48, 47-66, 61-85
Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Λάτισεβς,

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Στο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (24-48) και τα λευκά μαντήλια βγήκαν για τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του

Το φοβερό τρίποντο και φάουλ του Μίλος Τεόντοσιτς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για το 4-29!