Έφες Αναντολού: Βήμα οκτάδας έστω και με δυσκολία!

2017-03-16T19:53:28+00:00 2017-03-16T20:14:39+00:00.

16/Mar/17 19:53

Η Έφες Αναντολού έπρεπε να ανακάμψει άμεσα μετά το εντός έδρας στραπάτσο από την Μπάμπεργκ και το έκανε κατά της Μακάμπι. Έστω και δύσκολα…

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς επικράτησε με 92-87 (εδώ τα πλήρη στατιστικά) και κράτησε έτσι την όγδοη θέση στη βαθμολογία, η οποία μπορεί να βελτιωθεί ανάλογα με τα αποτελέσματα του Παναθηναϊκού, του Ερυθρού Αστέρα και της Μπασκόνια που επίσης μετράνε 14 νίκες αλλά με ένα αγώνα λιγότερο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Έφες Αναντολού «καιγόταν» για τη νίκη αλλά η πιο χαλαρή Μακάμπι έκανε κουμάντο στο πρώτο ημίχρονο κι ας μην πήρε μεγαλύτερη διαφορά από 4-5 πόντους. Προηγήθηκε με 42-41 χάρη στο καλά οργανωμένο και δημιουργικό της παιχνίδι έχοντας 14 ασίστ (τις έξι ο Οχαγιόν) και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στο τρίποντο (0/7). Η Έφες άντεξε κυρίως γιατί δεν υπέπεσε σε λάθη (ένα) και είχε σε σπουδαία βραδιά τον Ντάνστον (11π.).

Η Έφες μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο προφανώς αφυπνισμένη από τον προπονητή της αφού η κρισιμότητα του αγώνα ήταν τεράστια. Με ένα ξέσπασμα αρχικά από τα χέρια του Ντέρικ Μπράουν οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με επτά πόντους (52-45) και με τον εξαιρετικό Τζέισον Γκρέιντζερ μαζί (11+16 πόντους) διατήρησαν το μομέντουμ για τη μεγαλύτερη διαφορά τους ως τότε (62-52)!

Εκεί που η Έφες δεν … σταύρωνε τρίποντο, βρήκε στο πρόσωπο του Γκρέιντζερ τον απόλυτο “εκτελεστή” και με 3/4 τρίποντα (19π.) και 10 πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά (!), κράτησε το καθαρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη (67-57).

Ο Βίκτορ Ραντ με 19 πόντους ήταν αυτός που κρατούσε τη Μακάμπι (75-68 στο 34′) και δεν άφηνε την Έφες να απαλλαγεί από το άγχος, αλλά οι πολλές λύσεις της (μπήκε και ο Ερτέλ στην εξίσωση) έκαναν τη διαφορά. Το ρεσιτάλ του Ραντ- με βοήθεια από τον Λάντεσμπεργκ – συνεχίστηκε και στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα φέρνοντας ξανά τη Μακάμπι στο -6 (84-78) αλλά ως εκεί ήταν…

Που κρίθηκε:

Όλα κρίθηκαν καθαρά στο δεύτερο ημίχρονο όταν η Έφες βρήκε τις λύσεις από πολλούς παίκτες. Εκεί που δεν είχε τρίποντο στο πρώτο μέρος κατάφερε να βρει στόχο από μακριά και να πάρει μία διαφορά που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο παρά τις δυσκολίες ως το τέλος.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Τζέισον Γκρέιντζερ έκανε τη διαφορά. Όχι μόνο επειδή ήταν πρώτος σκόρερ για την Έφες Αναντολού, αλλά κυρίως γιατί το ξέσπασμα του στην τρίτη περίοδο βοήθησε να δημιουργεί ένα πλεονέκτημα 9-12 πόντων που ουσιαστικά ποτέ δεν καλύφθηκε και έκρινε την αναμέτρηση.