Κέρδισε τη Μπάρτσα και κυνηγάει playoffs η Νταρουσάφακα

2017-03-17T19:46:42+00:00 2017-03-17T19:48:38+00:00.

17/Mar/17 19:46

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι η Νταρουσάφακα επικράτησε της Μπαρτσελόνα και παρέμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στα Playoffs της Ευρωλίγκας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Τούρκων ήταν ο Άντε Ζίζιτς με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν ακόμα οι Κλάιμπουρν (15π, 5ρ) και Μπατούκ (8π, 8ρ).

Για λογαριασμό της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα οι Περπέρογλου (16π, 5ρ) και Τόμιτς (8π, 9ρ) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν χωρίς να πάρουν τις απαραίτητες βοήθειες από τους υπόλοιπους.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τα σουτ από την περιφέρεια ξέφυγε νωρίς με 11-4 αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους αλλά τα ριμπάουντ συνέχισαν να αποτελούν “πληγή” με αποτέλεσμα ο Τόμιτςτ να διαμορφώσει το 13-8, πριν ο Τζέιμς Άντερσον αναλάβει πρωτοβουλίες.

Ο Αμερικάνος έφτασε τους 7 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε τους γηπεδούχους να κυνηγούν στο σκορ με 11-13 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Ξέσπασμα… νίκης από Νταρουσάφακα

Τα επόμενα λεπτά ωστόσο ήταν εφιαλτικά για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Κακές επιλογές, λάθη και κενά στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην Νταρουσάφακα να τρέξει επί μέρους σκορ 13-2 και να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση για το 24-15. Ο άποντος μέχρι εκείνο το σημείο Ουόναμεϊκερ πήρε μπρος και σε συνδυασμό με τον ασταμάτητο Κλάιμπουρν ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 30-19, πριν ο Χαράγκοντι συνδεθεί με τη σειρά του με το καλάθι για το +20 (39-19).

Το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε την τέλεια περίοδο δεχόμενοι μόλις 9 πόντους και σημειώνοντας 32! Απόλυτα φυσιολογικά πήγε στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει προβάδισμα νίκης με +21 (43-22) την ώρα που κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 23 έναντι 14.

Σημάδια ανάκαμψης από την Μπαρτσελόνα

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Νταρουσάφακα είδε την διαφορά να μειώνεται (46-32) με τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλεί άμεσα τάιμ άουτ για να προλάβει τα χειρότερα. Κάτι τέτοιο ωστόσο δεν συνέβη αφού ο Στράτος Περπέρογλου βρήκε ρυθμό και μείωσε ακόμα και σε 49-37 με την άμυνα των φιλοξενούμενων να έχει περιορίσει τους διαδρόμους προς το καλάθι.

Τα 4 λάθη του πρώτου ημιχρόνου είχαν αυξηθεί πλέον στα 10 για τους γηπεδούχους και η Μπαρτσελόνα πλησίασε στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 53-42 αφήνοντας πίσω το πολύ κακό διάστημα.

Άντεξε η Νταρουσάφακα

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός έπεσε κάτι που ευνόησε την Νταρουσάφακα που βρισκόταν ήδη μπροστά στο σκορ. Ο Μπατούκ έδωσε σπουδαίες λύσεις με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του σε διψήφια επίπεδα (59-47) με λιγότερα από 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Για ακόμα μία φορά όμως η Μπαρτσελόνα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει μειώνοντας σε 59-52 έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Ράις, πριν ο Αμερικάνος σπαταλήσει ευκαιρία για να φέρει τους φιλοξενούμενους ακόμα πιο κοντά.

Παρά το γεγονός πως προϊόντος του χρόνου η εικόνα της Νταρουσάφακα δεν ήταν καλή, η αδυναμία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα να μειώσουν τη διαφορά σε απειλητικά επίπεδα δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη.

Το τελικό 67-56 διατηρεί την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης, την ώρα που η Μπαρτσελόνα έχει αποχαιρετήσει εδώ και καιρό τις όποιες ελπίδες.